• Pomodoro

    Vart underbart roliga brollop!

    Kan inte fatta att det ar jag som sitter har och skriver ihop min brollopsberattelse.
    Jag skall fatta mig kort och istallet ge en lista med tips till de som framforallt vill ha en ROLIG fest (inte alls kaxigt ). Jag oroade mig mindre om att fa allt perfekt (men det blev det anda!) och mer om att folk (inkl jag) skulle ha roligt. Och det blev en alldeles underbar dag. Vaknade alldeles for tidigt och trodde att jag skulle vara trott hela dagen, men lyckoruset holl mig vaken och gjorde att jag inte ens ville dricka nagot vin efter middagen, jag var sa lycklig att jag inte behovde alkohol for att berusa mig (de som kanner mig vet hur ovanligt det ar, brudtarnan som jag instruerat att inte lata mig blir for full fragade tom om jag inte skulle ta en drink vid 1-tiden). Talen var alldeles underbara och helt olika, toastmastern var jatteduktig, klanningen satt bra, haret fint, alla dansade och ingen holl tillbaka, tom vadret var bra! Inget att klaga pa. Forutom kanske att min makes foraldrar inte behagade komma, men det ar deras forlust (inte ens mannen tankte pa det, men tackade dem i sitt tal)
    Sa har kommer lite tips fran mig till er som vill ha roligt pa brollopet.

    Ha tredagarsbrollop: Vi spelade kubb och grillade korv vid kusten, perfekt att visa utlandska gasterna mitt land fran sin basta sida samt att bryta isen. Folk kunde umgas i vanliga klader och lara kanna varandra sa det inte blev sa stelt pa sjalva dagen.

    Bjud roligt folk: Vi har bada sma slakter och behovde inte bjuda in folk vi inte kande/tyckte om bara for att vi var slakt med dem. Vi hade ocksa barnfritt vilket jag tror manga av smabarnsforaldrarna uppskattade. Endel hade knappt varit pa fest utan sina barn och slappte nu loss ordentligt. Medelalden var ca 30 men tom min faster pa 70 ar dansade loss pa dansgolvet. Var lilla skara gaster (42 inkl oss) trodde jag skulle gora det trakigt, men det visade sig bli mer intimt och vanligt med farre gaster. Jag pratade med ALLA.

    Placera gasterna val: En bra bordsplacering ar viktig for att blanda gasterna utan att fa nagon att kanna sig ensam pa en horna. Ett par ville tvunget sitta bredvid varandra, vilket de sjalvklart fick, men jag tror att de hade klarat sig ifran varandra anda. men man skall ju inte tvangsplacera nan, huvudsaken ar att de har det trevligt.

    Ha en bra toastmaster: Hon/Han kan planera in talen nar det passar med maten, lagga in lagom med sanger och spex. Var var guld vard.

    Ha en bra DJ: Det spelar ingen roll vad alla sager, det blir inte samma sak om man spelar latar fran datorn. DJ:n kan kanna av publiken och vet vilka later man kan dansa till. Vi tog dock med oss ?blandskivor? som han kunde plocka latar ur.

    Ha mycket alkohol tillgangligt for de som vill ha. Jag inser att alla inte kan hantera det, men vi markte att en snaps till forratten lattade upp stammningen och fick svenskarna att prata engelska och engelsmannen att sjunga med. Eftersom vi var sa fa hade vi rad med obegransade pafyllningar av vin/ol under middagen och fri bar.

    Ha vickning/nattamat: Det var nastan det godaste pa hela kvallen. Jag ville inte att folk skulle sukta at korvkisken och ga hem, och det gick verkligen ned! Sa fick de energi att dansa lite till.

    Jag vill inte verka skrytig, men vi hade verkligen det sa som vi ville ha det: Roligt.

    Om nan ar intresserad av att titta pa lite brollopsbilder, sa finns de pa
    happydays.weddingannouncer.com

  • Svar på tråden Vart underbart roliga brollop!
  • Pomodoro

    moogn
    Sorry, jag tankte inte att nagon annan kunde gifta sig pa nagon annan tid an nar jag gjorde det
    Nyarsafton, da blir det ju lite svart. Hade varit samma sak for oss om det hade regnat, faktiskt.

  • mooogn

    Pomodoro: Nu funderar vi på att fråga svärfar om vi kan vara där ifall intresse (från gästerna) finns för tredagarsbröllop med middag och brunch. Till saken hör att jag AVSKYR svärfars fru (sambons styvmamma) så det sitter långt inne att fråga *S*

  • Pomodoro

    Hmm, det ar ju alltid lite kansligt, sant dar. Det borde ju finnas intresse, men tank pa att alla kanske inte kommer. Vi hade nog ca 3/4 av gasterna pa fredagen och ca halften pa sondagen. I ditt fall ar det ju mellandagarna ocksa, sa folk kankse ar busy.

  • Pomodoro

    Lite underligt att man har over 300 som kollat pa hemsidan men valdigt fa som har sagt nat. Brukar det vara sa?
    Kom precis pa att jag kollat pa jattemanga tjejers hemsidor och sallan skrivit nat i deras trad sa det kanske ar normalt.

  • Kaptenskan

    Hääärliga skor! Jag har fått många höjda ögonbryn för mina röda skor. Skönt att ha nån på sin sida.

  • snart fru P

    Grattis till ett lyckat bröllop! Ni var jättefina!
    Håller med dig om de flesta sakerna du skrivit ( vi hade dock inte tredagars, så det kan jag inte uttala mig om... ) Däremot hade vi ingen Dj och det var nog halva grejen i vårt fall. Folk dansade som galningar hela kvällen, gärna till samma låt fem gånger på raken och alla tyckte det var toppen! Men det beror väl på vad man har för gäster förstås!

  • Soofia

    Grattis till ert lyckad bröllop!

    Håller verkligen med om vad du skriver angående bordplaceringen...den är så viktig...vi hade också en riktig håll i gång under festen och det var nog tacke vare en väl genomtänkt bordsplacering...(vi fikc ju dessutom beröm för den av en hel del av gästerna).

    Och visst är det allra viktigaste att se till att folk har roligt! Att grejer matchar varandra perfkt i färg bryr sig inte gästerna speciellt mycket om egentligen!

  • Karis Annelie

    Jättefint!!
    och jag måste ge dej cred, nu blev jag mer inspirerad till att ha mindre men roligt bröllop! ska definitivt försöka parta till det.

  • Pomodoro

    Snart fru P:
    Jo, jag tror att om man har en grym spellista sa kan det bli jattebra, men jag tror att var DJ hittade musik som vi gillade OCH som gick att dansa till. Dessutom var folk pa sant bra humor anda att det kanske inte hade spelat nan roll. Men det var skont att veta att vi hade ett proffs i alla fall.

  • Pomodoro

    kaptenskan:
    Visst ar dte underligt att folk tycker det ar underligt att man har roda skor, men sen ar det det som alla berommer. Man skall ha sin egen stil, min ar definitivt inte vita satin-skor. Dessutom kan vi ju ha skorna igen!

  • Pomodoro

    Nya bilder pa var hemsida, om nan skulle vara intresserad...

Svar på tråden Vart underbart roliga brollop!