Inlägg från: Lilla Li |Visa alla inlägg
  • Lilla Li

    Skjuta upp mensen vid oregelbunden mens?

    I våras slutade jag med p-ring och har sedan dess använt kondom, eftersom vi ska försöka få barn efter bröllopet. Har använt p-medel i flera år och min kropp är alltså van vid att förlita sig på hormoner för att få en regelbunden mens.

    Sen jag slutade med p-ringarna så har min kropp försökt balansera sig själv. Har fått mens som vanligt, men med ett par dagars fördröjning. Och mer och mer mens varje gång, det har ökat från 4-5 dagar till 8-9 dagar.

    Gick till gynekologen och fick piller utskrivna till mig, som ska skjuta upp mensen så jag slipper den på både bröllopsnatten och bröllopsresan.

    Nu till problemet:
    Jag hade mens som slutade för två veckor sedan. För en vecka sedan fick jag jättesmå blödningar (mer som missfärgade flytningar) i tre dagar. Och idag fick jag en större blödning (men ändå mer lik en missfärgad flytning) igen.

    Hur tusan ska jag göra med pillrena nu? Beräknad mens är ju om två veckor, men med tanke på blödningarna som jag fått nu så kanske jag får den tidigare eller senare än så. Pillrena ska man börja ta senast en vecka innan mens, men hur ska jag kunna veta när det är?!

  • Svar på tråden Skjuta upp mensen vid oregelbunden mens?
  • Lilla Li

    Zozo: Jag har också haft väldigt dåliga erfarenheter av hormoner. Det enda positiva har faktiskt varit att mensen blivit regelbunden. Nästa gång blir det kopparspiral!

    Kanske bäst att skita i det ändå...

  • Lilla Li

    Zozo: Har inte hämtat ut pillrena. Tror jag gör det och läser vad det står i instruktionerna. Tack för hjälpen!

  • Lilla Li

    Majsan_älskar_Martin: Pillrena heter Primolut-Nor. Det är inte ett preventivmedel så det borde inte påverka era försök att bli gravid. Däremot måste man vara helt säker på att man inte är gravid när man tar pillrena, för de kan påverka fostret.

  • Lilla Li

    Majsan_älskar_Martin: Men eftersom pillrena är receptbelagda så måste du ju ändå gå till din gynekolog för att få dem utskrivna, så du kan ju prata med honom/henne om detta.

Svar på tråden Skjuta upp mensen vid oregelbunden mens?