• PennyJenny

    Initiera möhippa själv?

    Jag ska gifta mig på Gotland i sommar, där jag är född och uppväxt och har min släkt. Bor själv i sthlm. På bröllopet kommer vi inte att ha någon tärna, och det är ju vanligtvis de som ordnar med hippan. Min syster bor utomlands och kommer vara hemma för bröllopet men kan nog inte åka hem för möhippa på grund av jobb och barn och för henne att ordna det på distans funkar inte. Mina få vänner umgås inte med varandra och den som kanske skulle vara mest manad att ordna en hippa kan troligen inte komma på bröllopet och åker hela tiden på att ordna hippor och annat så jag tror inte att hon kommer ta tag i det. Dessutom så vill jag väldigt gärna ha min syster och några av släkten hemma från ön med på en ev hippa. Det är inte så att jag måste ha en hippa, men ska det vara en så vill jag ju gärna att de jag vill ha har en möjlighet att komma.

    Jag ser alltså inte riktigt någon som initiativtagare till det hela och jag skulle helst vilja att vissa personer är med. Jag har därför varit inne på att säga till alla att om de vill får de gärna följa med mig på en spa eftermiddag och middag någon dag i vecka innan hemma på ön (folk kommer ha möjlighet att boka ett hyfsat billigt boende via oss och festlokalen i veckan innan bröllopet) för det vill jag hur som helst göra med åtminstonde min syster och några ur släkten.

    Tycker ni att det låter jättekonstigt att göra så? Finns det stor risk att man uppfattas fiska efter en hippa? För det är verkligen inte det jag är ute efter, jag har inga problem att vara utan en sådan, utan jag ser bara en möjlighet att få umgås med tjejerna en sväng innan bröllopet utan att någon ska behöva känna någon press till att ordna med något när det inte finns någon naturligt initiativtagare.

  • Svar på tråden Initiera möhippa själv?
  • M.O:s älskling

    Det låter jättebra! kanske att de planerar en liten överraskning åt dig under kvällen då!:)

  • **Lovisa**

    Jag tycker absolut att du kan föreslå för dina vänner att ni ska ha en "spa-dag" innan bröllopet.

    Kan inte tänka mig att någon skulle uppfatta det som att du fiskar efter en möhippa utan det är ju en rolig gemensam aktivitet helt enkelt!

  • Joleen

    Låter som en toppengrej, om inte annat visar det att du är mån om dina nära och kära och vill spendera tid med dem!

  • Ansu

    Låter som en alldelens utmärkt ide tycker jag. Hoppas ni får kul !!!

  • September mys

    toppen ideé då jag är i liknande sits som du,

  • September mys

    läste i en ny bröllops tidning att den senaste trenden är sk mö sexor en gemensam fest, sån ska vi ha!

  • PennyJenny

    Gemensam hippa/sexa blir det inte, för sambons kompisar är sååååå på att få ordna det och ärligt talat, jag vill inte vara med och se det fylleslaget. De är två stycken i det gänget som gifter sig i sommar och det planerars redan för fullt. *s*

  • September mys

    våra vänner de flesta par är utsridda i landet, så för oss passar det bäst att ha allt tillsammans, vi har pratat om tidigare att vara tjejorna försig och killarna försig en stund för att sen avsluta med en grillfest.. trodde jag var ensam om att fundera på det för ett par år sen och nu läser man som sagt att det börjar bli poppis, skönt då kanske man kan hinna med att få lite tips.

Svar på tråden Initiera möhippa själv?