• Diffy

    Kostar det något med....

    Att ändra namn? och när ska man ändra namnet?
    Kostar det att göra hinderprövning?

    och vad är Äktenskapsförord?

  • Svar på tråden Kostar det något med....
  • anne på grönkulla

    Du skickar in namnändringen ihop med hindersprövningen, enklast (men kan nog lämna in den senare, men före bröllopet också). Inget av det kostar mer än portot i samband med bröllop men namnändring vid andra tillfällen kan kosta.

    Ett äktenskapsförord reglerar hur parets tillgångar ska delas vid en bodeling (göra slltid vid skilsmässa och när någon dör, men kan göras också under pågående äktenskap).

  • Diffy

    Ska man göra ett äktenskapsförord? eller är de valfritt? vad rekomenderas? kostar de ngt?

  • anne på grönkulla

    Det är valfritt.

    Man kan nog köpa färdiga formulär i bokhandeln men om man känner att man behöver ett så rekommenderar jag att man vänder sig till en jurist, t ex via sin bank. Då kostar det såklart, men vill man ha ett så beror ju det på att man vill skydda sig ekonomiskt och då är det nog lätt värt det. Men risken att man på egen hand reglerar fel sak är faktiskt rätt stor - har sett flera fall (gäller både äktenskapsförord och testamenten).

    Har man barn i tidigare förhållanden, äger egendom som är ärvd eller man äger ihop med andra än sin blivande eller om någon av parterna har ett företag så kan det vara en bra grej. Annars är det ofta inte nödvändigt. Sök lite härinne, det finns ärtt många trådar där folk har diskuterat det och i vilka situationer de valt att ha det.

Svar på tråden Kostar det något med....