• Molle80

    Molle80 gift!!!

    Här kommer min lilla berättelse...
    Fredagen var helt perfekt, vi var lugna och allt flöt på precis som vi tänkt
    Käkade Burger King på kvällen och lade oss i tid, jag lovar att båda snarkade när klockan var 23.. Klockan 07:00 ringde klockan och jag satt på balkongen, läste lite på BT och drack kaffe sen for jag iväg till floristen och hämtade brudbukett, tärnbukket, corsager, 2 påsar rosblad och 40 vita galdiolus. På vägen tillbaka (jag blev lite sen) belv jag till råga på allt stopppad av polisen!!! Alkotest!! De skrattade gott när jag berättade att jag skulle gifta mig.
    Väl hemma hämtade jag grejer till frisören (svägerskan) och sen for jag dit. Håret tog inte mer än en timme och sen gick jag hem. Tärnan kom och jag fick en för tidig 'morgongåva' av henne. En lugnande olivhandkräm (då jag berättat för henne att mina händer var svullna som tusan) - mest så jag skulle få på ringen i kyrkan... Vi käkade en god lunch bestående av oliver, tomat/mozzarella, kycklingfilé och ett gott bröd. Drack lite champagne till det. Efter det satte vi igång att sminka oss och jag var COOLLUGN!! 12.10 blev vi hämtade för att köras till plasten där fotograferingen skulle ske. Solen strålade och det var nästintill vindstilla.
    Fotograferingen var superrolig, vår fotograf var heeelt fantastisk!!!
    Sen körde vi förbi MC Donalds då brudgum+bestman inte hunnit med någon lunch. Efter det satt vi BAKOM kyrkan och snackade. Väl på plats i präststugan var det sista prästen frågade 'du har inte ångrat dig i fitt val att din pappa ska föra fram dig till altaret'. SHIT, vilken totalt stendum präst - hon var verkligen sååå tråkig under hela vigsel, tacka f:n att vi hade en underbar solist som sjöng så att jag tror alla i hela kyrkan grät (utom prällen då förståss..) Ingången skedde utan dramatik, jag var lugn och fällde banne mig inte en tår på hela ingången. Som sagt, sångerna i kyrkan var fantastiska och utanför möttes vi av ett hällregn av ris och rosblad.
    Åkte till festen i en mercedes veteran (tror jag det heter).. Kanonmysigt var det!
    Middagen var superb och en himmlans massa tal som man inte kunde låta bli att gråta till.. Vet inte hur många gånger vi fick kravla oss upp på stolarna och kyssas, än dock hur många ggr jag fick visa strumpebandet.. Vi fick leka en massa lekar, både vi och gästerna. Alla verkade verkligen trivas och det var högljutt redan innan förrätten serverades. Hela kvällen var verkligen fantastisk förrutom tårtan som behagade att inte visa sig förrän framåt varmrätten (PI katten för den leverantören, men hon har fått sitt, kan jag lova.) inte heller hade hon lyckats göra hela tårtan likadan så våningarna var av olika innehåll... Men men , det är en bagatell i det stora hela!
    DJ'n var fantastisk och hade arrangerat lekar även han - hade ordnat låtar så att alla kvinnor fick dansa med brudgummen och alla män fick dansa med mig. Superkul!! Sen dansades det hela natten och vi åkte inte hem förrän 03:15. Vi fick ändå en bröllopsnatt
    Dagen efter kom min svägerska + svåger med sin lille bebbe och gav oss en film från bröllopsdagen. Vi tittade på den och sen kom mina föräldrar och min mans föräldrar med alla saker och presenter från där vi hade festen. HUR mycket sprit som helst över!! På eftermiddagen öppnade vi presenterna, vi önskade oss bidrag till vår bröllopsresa och vilka bidrag vi fick! Nu har vi bokat svit på Mom Tri's Boathouse i Thailand
    Wieiiiieiee vilken dag!
    Lite bildbevis (kommer mer snart9 finns att beskåda på:

    www.familjeliv.se/krypin/molle80/galleri.php

  • Svar på tråden Molle80 gift!!!
  • Jenny_Åland

    Grattis :) Vad hade ni för tyg som löpare på borden? Såg jättevackert ut :D

  • Molle80

    Jenny_Åland:

    Det är sisalväv som vi klippt i 20 cm breda remsor - inte det lättaste men det blir väldigt vackert. Sisalväv finns i massor av färger och strukturer ( vi valde en lite tunnare struktur på vår)
    Jag använder sisalväv hemma också när jag dukar inför middagsbjudningar

  • Jenny_Åland

    Vilket bra tips :) Det såg verkligen vackert ut på bilderna :D Det vill jag också ha :)

  • Princess Leah

    GRATTIS MOLLE80!
    Superfina kort!
    Måste bara fråga vad du hade för blommer i din bukett. Den var otroligt vacker!

  • Molle80

    Princess Leah :
    Ja, jag äälskade buketten så fort jag fick den i min hand
    Den innehöll ljusrosa hortensia, vita rosor, gammelrosa prärieklocka, lammören, rosa/vita 'smällebär' .. tro det var allt

  • Top secret bride

    Grattis tjejen! Hela kalaset såg skithärligt ut!
    Blev lite nyfiken på leken som er DJ körde. Den då alla fick dansa med dig och din man.
    Kan du beskriva den lite?

    Vad hade ni för andra lekar, förresten? Lite nyfiken på dem med!

    Tack på förhand!

  • Molle80

    Långt bort:
    J, du. Det var så enkelt att alla tjejer stod i en ring med min man i mitten. Sen spelade DJ'n två låtar (ja, ha går som en karl, ser ut som en karl... och en annan som jag banne mig inte kommer på nu) och då skulle tjejerna en o en in i mitten o dansa med honom. Sen var det likadant för mig. Riktigt kul! En kille gjorde 'masken' med mig - riktigt häftigt!
    Toastparet hade anordnat en annan lek också och det var *va tusan heter den leken* hela havet stormar kanske ?? STolar till utvalda gäster sen spelades musik och en stol togs bort. Den som åkte ut fick ett uppdrag - det var ett uppdrag per månad. Kunde bl.a vara - bjud brudparet på en minikräftskiva, bjud brudparet på en hemmamatch med MFF o s v. Så nu har vi en dag i månaden säkrat till sånt här.
    Sen hade vi givetvis skoleken. Där vi skulle svara på frågor om mig och brudgummen.
    Också riktigt kul!!!!

  • LKU

    Molle80

    Åh va fina ni var, stort grattis!! Väldigt mycket fina bilder och jag måste få säga, herregud vilket superfint hår du du har flickan, förlåt, Frun! Jättefint verkligen. Hur var det uppsatt egentligen, det var lite svårt att se, men det såg nästan ut som du hade något slags diadem "under" på kortet där man ser dig bakifrån? (jättedålig förklaring men hoppas du förstår vad jag menar)
    Hur som helst, VACKERT var det!
    Kram och grattis

  • Molle80

    LKU :

    * rodnar * Tack så jättemycket för komplimangen! Håret tog nog inte mer än 45 minuter att göra - med vågtång. Hade sedan strassklämmor som vi fäste bak delar av håret med - så enkelt var det

  • LKU

    Molle80

    Aha, så det var så dom hade gjort, smart! Kul med utsläppt hår tycker jag, det ska nog jag också ha...hrm, när/om det blir dags Vi lever i synd min pojkvän o jag. Är inte ens förlovade
    Må så gott Molle80 och ta hand om ditt fina hår

  • Molle80

    LKU: tack så mycket och lycka till i framtiden med förlovning/giftermål

Svar på tråden Molle80 gift!!!