• Jen78

    Vätskefyllda blåsor i ansiktet?

    Vad kan detta bero på? Får små blåsor ca en halvcentimeter i omkrets... Går sönder å sen kliar det nåt fruktansvärt. Blir nästan som skorv på sen å tar hundra år innan det läker ihop... Trodde först det va nån typ av svamp innan jag upptäckte blåsorna. Har inte många men kommer nya. Är alltså inga finnar med vitt i utan klar vätska.. Helmysko! Började vid polisongerna, trodde jag hade kanske sköljt bort min rengörning dåligt men har varit supernoga med det + att igår fick jag en på kinden oxå. Nån som vet vad det kan vara? Hur har ni som har reagerat på tex citrus i era krämer fått reaktioner? Borde jag itne fått i hela ansiktet då? Nu har jag bara på högra ansiktshalvan, det vid vänstra örat har läkt ut... Använder dermalogica + ID så borde inte va nåt med det.. Kan det va nån mat tror ni? Jag blir tokig snart!

  • Svar på tråden Vätskefyllda blåsor i ansiktet?
  • Guccigirl

    du..min bästis är 34 och 2 barns mor och har svinkoppor....så du är inte ensam..du får trösta dig med det!

  • Jen78

    Jodå, svinkoppor trodde dom oxå... Hemskickad med salva å alsollösning. En hel vecka utan minsta lilla smink, hur ska detta gå? =(

  • Skivbaren.nu

    Jen78!
    Vad tråkigt, fast de är ju bättre med de än att de skulle vart nån typ av allergi, eller?
    Förhoppningsvis så hjälper salvan med. I värsta fall får du ner till VC igen och få penicelin (stavnlig) för de.

    Hoppas de blir bättre nu då!

  • Guccigirl

    VA!!?? Fick du inte penecellin (stavning?)

    Om man har så många koppor som dessutom smittar så måste man få antibiotika! Salvan är effektiv men antibiotikan tar död på. Jag fick spinga med min son 5 ggr till VC...tills de förstod att tvätta med tvål och vatten, alsollösning, salvan inte räckte för den tog inte bort kopporna.Men när vi fick pene...då fungerade det och kopporna försvann på några dagar. Så jag tycker att du skall kräva att få antibiotika..för det verkar som du haft det väldigt länge...och i värsta fall kan man få väldiga ärr...vilket inte är så kul. Min vännina var på VC idag och hon krävde att få det...så kuren är på 10 dagar och sedan kan hon känna sig lugn.

  • Jen78

    Vet, frågade oxå varför jag inte fick det. Jag har typ bara 4 st å dom e väldigt ytliga. Så e jag inte bättre om en vecka så skulle jag få penecillin (verkar inte va nån av oss som vet hur man stavar till detta )

  • Jen78

    Har födelsedagsfest i helgen så e nästan bara glad att jag inte fick tabletter idag. Får hoppas att det försvinner innan tisdag annars e det bara att gå dit igen. Trist att man ska behöva tjata sig till rätt behandling... Nåja, vi får hålla tummarna för att det läker ihop med hjälp av ihärdig tvätt å smörjning!

  • Guccigirl

    väninnan har två st och hon fick....Vi ska på schlager i Globen i helgen och hon vill helst slippa se ut som en spetelsk...så förhoppningsvis är de borta då eller iallafall sminkbara!

  • Jen78

    Oki.. Mina kanske är mindre då eller så är dom snålare här på min VC med medicin. Får se hur jag känner mig på torsdag tänkte jag, tror jag går dit annars igen redan då... Hoppas hoppas på tvätt å salva så länge!

  • Guccigirl

    tvätta tvätta och tvätta så håller jag tummarna att de går bort!
    Lycka till!
    Kram

  • Ellte

    Vad bra att du fick hjälp! Det är väl jättebra att de inte skriver ut antibiotika i första taget? I många fall hjälper det ju med salva och sårtvätt och då är det ju dumt att ta antibiotika :)

Svar på tråden Vätskefyllda blåsor i ansiktet?