• Stjärnflocka

    Alla brudbutiker i Örebro

    Hej!

    Jag undrar vilka fler butiker det finns i Örebro än Brudspecialisten o White Night Bal & Brudkläder.

    Ha det bra!

  • Svar på tråden Alla brudbutiker i Örebro
  • Stjärnflocka

    Tack för alla tips!

  • Meddelande borttaget
  • Stjärnflocka

    Puffar!
    Kanske finns någon butik till...?

  • zebban

    Tyvärr så måste jag tala om att butiken på Fredsgatan också kursat eller upphört av annan anledning. Borta är den iallafall.

  • Stjärnflocka

    Hm...vad synd....

    Man vill ju ha så många som möjligt att gå till

  • majbruden05

    Hej!

    Det är nog de klänningsbutikerna som finns. Jag gjorde ändringar på min klänning hos Erica på Erica Design som ligger på stallbacken (det talades om denna tidigare i tråden). Hon var jätteduktig och syr ju upp klänningar om du är intresserad av det.

    Sen tror jag att BröllopsTiara ligger i Örebro. De har nog inte klänningar, men många fina tiaror. Där måste man nog boka tid för att komma och titta, men du hittar all information på deras hemsida.

    www.brollopstiara.se

    Lycka Till !!!

  • Linnea J

    Hej!

    Av vad jag har sett finns det inte så många butiker i Örebro.. Brudspecialisten är väldigt trevliga.. hyrde både min balklänning och en tärnklänning där.. Annies är borta och där ligger nu make up store.. bra för sminkningen kanske på den stora dagen?!! tiaraaffären är bra en internetbutik men har fina saker..
    se
    www.brollopstorget.se/Forum-1-8/m1420859.html

  • Sarita 2006

    Hej Stjärnflocka!

    Ville bara kolla om du varit ute på stan i Örebro än o kollat in några klänningar? Hur har det gått o vad tyckte du om de olika affärerna?

    Hälsningar /
    Sarita 2006

  • Stjärnflocka

    Hej!

    Nej, jag har inte varit iväg än...
    Men förhoppningsvis nästa vecka.
    Jag skriver o berättar hur det går

  • Johanna85

    Hej tjejer!

    Jag tycker Brudspecialisten är bra, köpte min klänning där. Vill även rekomendera NA Design på Rudbecksgatan. Hon lägger upp och syr in både min brudklänning och tärnans klänning, lägger upp m2bs kostymbyxor och syr en sjal till mig för 1000 kr! Tror inte att det kan bli så mycket billigare. Ska hämta kläderna på fredag.

    När det endå är en örebro-tråd... När och var ska ni gifta er? Någon som har lust med en BT-träff?

    Jag gifter mig den 11/2, så idag är det bara 17 dagar kvar.

    Lycka till med klänningsletandet!

  • Stjärnflocka

    Idag har jag hittat min DRÖMKLÄNNING!
    Jag ska köpa den på White Night...

    Bara så att ni vet

  • Sarita 2006

    GRATTIS Stjärnflocka!

    Har funderat ibland på hur det gick för dig när du skulle ut på stan!

    Har du lust att berätta om vilken klänning det blev? *nyfiken* ;)

  • Stjärnflocka

    Hej Sarita 2006!

    Jag vågar inte berätta vilken klänning det är då några nyfikna själar försöker lista ut det...
    Vill ju att det ska bli en överraskning för dom på bröllopsdagen =)

    Ha det Bra!

  • Sarita 2006

    Stjärnflocka:

    Oki, jag förstår ;) Håller helt med, man ska se upp med nyfikna vänner...några överraskningar måste man ju få ha för sig själv!

    Hoppas vi får se dina bilder i efterhand istället!

  • Stjärnflocka

    Ja, det lovar jag att ni får =)

    Kram

Svar på tråden Alla brudbutiker i Örebro