• GrisRosa

    ta lån för bröllop???

    Jessil skrev inlägget; Måste kraven vara så höga? och fick mig att fundera....

    Vem tar lån för att gifta sig!? och hur tänker man då?

    Nu är jag bara allmänt nyfiken och vill inte klanka ner på någon, so go for it girls, hjälp mig förstå...

  • Svar på tråden ta lån för bröllop???
  • Meddelande borttaget
  • Sarge

    Hej !

    Vi tvekade inte en sekund när vi höjde upp vårt huslån med 100.000:- för att kunna ha vårt drömbröllop.

    Det var värt varenda krona & vi hade aldrig kunnat ha ett sånt bröllop som vi ville utan att ta det lånet.
    Bröllopet var heeeelt underbart, vi mådde som kungar & folk som var där var helt förstummade & ärade att få vara med om en sådan fest !

    Visst vi hade kunnat ha en mindre påkostad fest på nåt ställe mitt ute i skogen, men det hade inte varit OSS!

    Det är helt upp till var & en att tycka vad dom vill om att ta lån för en sån sak, men vafan, man lever bara en gång !!
    Låna om NI känner för det & bry Er inte så mycket om vad andra tycker !

    Kramis
    Sarge

  • Bluebride2006

    Vi kommer ta ett lån, som en tidigare så, känns det bäst just nu att göra det. Vi har försökt spara, men det går lite trögt

  • MakeMeUp

    Vi har inte tänkt ta några lån, bortsett från nån avbetalning på 2-3ggr.
    Men det är för att vi tror att vi skall klara detta på de pengar vi kan stoppa undan.

    Jag tycker att det är upp till var å en, å absolut inget å skämmas för!
    Man ska ju ha det bröllopet man VILL ha, vi gör ju detta bara en gång.
    Men samtidigt kommer d ju annat i livet oxå så man ska inte vara dumdristig!

    Gör som du själv känner!

    Kram

  • E T

    Vi har tagit lån till bröllopet. Jag anser att jag lika gärna kan betala efter, som att jag gnetar innan. Jag menar, pengarna måste ju ändå "tas" nånstans. Men det är tur att vi är olika.

  • Hon

    Jag har en vännina som tog lån då de gifte sig. Äktenskapet höll i 6 månader. Inte kul om det blir skilsmässa att fortsätta amortera.

  • EhjärtaK = sant

    Vi kommer inte att låna pengar till vårt kommande bröllop. För oss är det en självklarhet att man antingen sparar ihop pengarna eller gör ett billigare arrangemang. Dels så är det skönt att ha kostnaden avklarad när man gift sig, men framförallt så vill vi inte sitta och betala onödig ränta (för i slutändan blir ju kostnaden för bröllopet mycket större än om man sparat ihop till det istället). Vår filosofi är att man inte bör ha ett bröllop som är större än att man kan spara ihop till det inom en överskådlig tid. För som någon sade, så kommer det ju en tid även efter bröllopet (och det är ju inte så kul att leva på bröd och vatten då ).

    Trots min ståndpunkt så orkar jag inte störa mig på människor som väljer att ta lån. Det är ju de som får betala räntan och de som eventuellt får ångra sig. Men framförallt så förstår jag inte varför det skulle vara värre att låna till ett bröllop än till andra konsumtionsvaror/tjänster. Det finns ju hur många människor som helst som köper följande saker på avbetalning: resor, sportutrustningar, TV-/elektronikvaror, datorer osv osv.

  • EhjärtaK = sant

    Självklart är det inte roligt att amortera på ett bröllop efter man har skiljt sig. Å andra sidan så skulle det väl vara lika tråkigt för oss andra som har sparat pengar om samma sak skulle hända oss?! Då skulle vi ju leva med vetskapen att våra sparpengar gick till ett bröllop som ändå slutade i skilsmässa. I slutändan så har man ju lagt ned pengar i "onödan" vare sig man sparade eller lånade till dem.

    Så jag tycker inte att det argumentet håller (trots att jag själv är emot lån ).

  • Elin B

    Vi tillhör de lyckliga som inte behöver låna till vårt bröllop, så jag har aldrig reflekterat över det egentligen. Men rent generellt tycker jag att man ska skilja på att belåna huset lite extra, om man har god marginal för det, och att ta ett lån helt utan säkerhet.

    Om man har ett fullt belånat hus och sen tar ett lån utan säkerhet är man ute på djupt vatten, eftersom man då inte har någon möjlighet att ta sig ur skulden genom att nyttja säkerheten, dvs sälja huset, sommarstugan, bilen e.dyl. Låter kanske rörigt men vad jag menar är att om du tar ett lån och köper en båt exempelvis, så kan du sälja båten och lösa lånet om du ex blir arbetslös. Du kan ju däremot inte sälja minnet av ett bröllop om du inte klarar av amorteringarna...

  • östermalmsbrud 2004

    Sarge, har du gift dig nu, har inte varit här på länge, har du inga bilder att visa?

Svar på tråden ta lån för bröllop???