• aa_s_a

    Vad göra??

    Det är så att för 5 månader tog det slut med min pojkvän. Vi hade varit tillsammans i 5 år, sen jag var 19 och han 18, och var förlovade i 3,5. Uppbrotte tog mig väldigt hårt, i början. Ganska snart insåg jag dock att jag hållit fast vid någon gammal dröm och att jag egentligen inte var kär i honom längre..

    För 3 månader sen träffade jag en ny kille genom en gemensam vän. Vi började dejta och kom från liknande bakgrunder, han hade också lämnat ett långt förhållande nyligen o.s.v.

    Eftersom vi båda kom från så utarmade förhållanden så trivdes vi väldigt bra ihop, både fysiskt och psykiskt, om man nu kan säga så. Men vi är fruktansvärt attraherade av varandra och har så himla skoj ihop alltid. Trivs verkligen med varandra.

    Vi kanske började i fel ända, eftersom vi hade sex efter bara någon vecka, men det kändes rätt då och gör det idag också..

    Så småningom har allt det här "nya" börjat sjunka. Jag har väl insett att jag troligen är kär i honom, han vet inte vad han vill, men verkar vara lite mer tveksam nu än tidigare.

    Vi har därför bestämt nu att vi bara ska vara vänner, träffas som vänner, utan några krav utan börja om lite grann från grunden igen.. Kruxet är att jag inte vet om jag fixar det nu, samtidigt vill jag inte bryta helt heller och han vill också gärna vara vän. Han har sagt att han kommer lägga skulden på sig själv om vi inte kommer kunna vara vänner p.g.a. det här.

    Nu när allt börja sjunka in så känner jag att tänk om jag inte är kär. Jag är attraherad, men kär? Tänk om jag bara fastnade för honom för att han är så olik mitt ex och för att han lockat fram sidor hos mig som jag inte trodde fanns? Jag trodde jag var kär i mitt ex också men det var jag inte..

    Någon som har tips eller råd?? Kanske någon som varit i liknande situation?

    Kan väl säga att vad som än händer så kommer han ha en stor plats i mitt hjärta. När vi träffades var vi nervvrak och han hjälpte mig och jag hjälpte honom att ta sig upp ur detta och komma över våra ex.. Kanske är det så att det var bara det vi behövde och nu finns det inget mellan oss, men det finns ju något det är vi överens om..

    Oj, kanske ett virrigt inlägg men så är mina tankar just nu!

  • Svar på tråden Vad göra??
  • M Magdalena

    att ni hade sex tidigt spelar väl ingen roll för om det ska bli ett långvarigt förhållande eller inte.

    Men att ni började som sårade, trasiga människor efter varsitt uppbrutet långt förhållande bakom er det oroar mig. Ni måste ju båda stå på egna ben och återhämtat er från era gamla förhållanden innan ni kan börja något nytt som ska kunna bestå.

    Hänger du med hur jag tänker?

  • aa_s_a

    Jag förstår absolut! Det är så jag tänker också. Nu mår jag väldigt bra, tack vare den här killen också..

    Halva jag tycker också att det är bra att vi inte blivit tillsammans, men halva jag vill också för nu mår jag så bra. Jag känner mig absolut redo att gå in i något nu, men kanske är det bra att det inte blir så just nu för vi var trots allt unga när vi var singlar senast..

    Blev rörigt, men hängde du med?

  • M Magdalena

    Jag lämnade ett 7-årigt förhållande i julas och trodde redan i februari att jag var redo för ngt nytt. Jag dejtade killar och "var på jakt", men insåg senare i mars/april att jag var nog inte "färdig" med det gamla förhållandet ändå när ex:et träffade en ny tjej.

    Så det jag vill säga e att du kan inte vara säker på att du verkligen har kommit över ex:et och det kanske e bäst att vara singel ett tag..

    Men känslor e känslor, svåra att rådda över ibland.

  • aa_s_a

    Jag vet att jag kommit över exet, han har ny tjej (eller hade det tidigare i somras) och vi har ingen kontakt längre.

    Jag mår bättre än vad jag gjort på mycket länge, mitt gamla förhållande var ganska dött redan innan det tog slut..

    Men visst, det kan säkert ligga något i det du säger!

  • M Magdalena

    om du skulle stöta på ditt ex med hans nya tjej, hur skulle du reagera då tror du?

    Det e lätt att glömma/förtränga när man inte ses/har brutit kontakten..

  • Marie06

    Jag tycker man kan skaffa sig kill vänner utan att för den skull träffas för att bli ett par.

    Jag har själv separerat för 3 veckor sedan och letar just nu efter vänner både tjejer och killar. Har inget behov av ett förhållande idag. Vänner däremot behövs alltid.

    Att stå på egna ben helt plötsligt efter 8 års sambo förhållande är läskigt men samtidigt jättespännande. Är 27 år men tror ändå på kärleken.

  • aa_s_a

    M Magdalena:

    Jag tror faktiskt inte jag skulle reagera konstigt på om jag skulle möta honom med sin nya tjej.. Han är passé och vi har inget gemensamt och jag saknar inte honom alls. Tycker mest han är en torrboll.. Sista tiden innan vi bröt kontakten helt så bråkade vi konstant..

    Marie06:

    När jag träffade den här killen så var det helt utan några tankar om att det skulle bli något. Kunde inte ens föreställa mig det då, var glad om vi skulle ha något gemensamt överhuvudtaget, Vår gemensamma vän trodde verkligen inte heller det här skulle hända, hon trodde vi skulle bli bra vänner och inget mer..

    Jag utökade min bekantskapskrets väldigt mycket när mitt förhållande tog slut. Det är skönt, det är i princip bara gamla vänner som jag inte haft kontakt med på länge, men mitt ex känner nästan ingen av dem!!

Svar på tråden Vad göra??