Jag måste bara säga att jag tycker att det är ett sjukt reklamknep från tobaksbolagen att göra dosorna mer feminina. De vänder sig till både barn ocg yngre tjejer genom den typen av dosa. Snuset är inte så mycket svagare för det, lite dock. Dessutom går det ca 70 cigaretter på en dosa vanligt snus...det är något att tänka på.
Jag har själv festsnusat då och då, lakritssnus vid dom tillfällena, och visst gillar jag kicken. Däremot är jag rädd att bli beroende med allt vad det kan innebära längre fram, med muncancer och dyligt.
När jag ser dom här nya förpackningarna blir jag bara förbannad, framför allt eftersom jag får en känsla av de bara vill locka nya snusare, och självklart då tjejer som inte varit någon direkt målgrupp tidigare! Tobaksbolagen ser ju detta som ett kanontillfälle, speciellt nu när det blivit rökfritt på krogen..
Ja,ja..lite tankar från mig bara. Sen gör alla precis som dom vill