• TereseS

    Bordsplacering, Honnörsbordet

    Vad är de som igentligen gäller när de kommer till honnörsbordet??
    Mina föräldrar är skilda med nya respektive, lika så min sambos föräldrar är skilda.
    Och jag vill ha alla vid honnörsbordet men får hela tiden de slagit i ansiktet att de är inte så de ska vara.
    Finns de verkligen nå rätt och fel i att placera som vi själva vill??
    Hur är de ifrån början tänkt??

  • Svar på tråden Bordsplacering, Honnörsbordet
  • Stoxoz

    Jag tycker du och din blivande ska göra som ni vill, det är er dag.
    Sen är det inte alltid lätt att stå på sig, det kan finnas många som tycker och tänker.

    Traditionsenligt brukar väl brudens föräldrar sitta bredvid brudparet, sen brudgummens föräldrar osv. Alltså bredvid bruden sitter hennes far och bredvid honom sitter brudgummens mor. Bredvid brudgummen sitter brudens mor och sen brudgummens far. Sen tror jag många brukar fylla på med mor-farföräldrar.

    När vi gifte oss i april valde vi att ha våra syskon (som även agerade brudfölje) bredvid oss på honörsbordet. Våra föräldrar fick sen sitta på "mittbordet" som gick ut ifrån honörsbordet. (alltså rakt över brudparet kan man säga) Så de fick ändå sitta nära oss. (Mina föräldrar är också skilda med nya respektive). 

  • Cakes

    Hej,


    När vi gifte oss för några veckor sedan så satt vi såhär (vänster till höger):


    Brudens mammas nya man - Brudgummens mamma - Brudens pappa - Bruden - Brudgummen - Brudens mamma - Brudgummens pappa - Brudens pappas nya fru


    Då är det altså bara mina föräldrar som är skilda och har nya respektive (som vi ville ha med vid honnörsbordet). Det blev hur bra som helst :)

  • ellie01

    Vi har samma dilemma, vi har inte tänkt så långt än då vi gifter oss 2015, men antingen kommer vi att placera dom ("nya") vid honörsbordet längst ut, eller placera dom näst intill honörsbordet. det är som tidigare skrivit helt upp till dig om du vill följa traditionen. 

    Vissa, som min m2b, är uppvuxen med de "nya" och de betyder lika mycket som hans biologiska mamma och pappa. Jag tycker du ska köra helt på hur du själv vill :)


  • Marione

    Mina föräldrar är skilda, men har inga nya. Jag tror att vi kommer att skippa ett traditionellt honnörsbord och istället ha våra barn hos oss närmst samt våra allra närmsta vänner. Jag tror att vi istället kommer att göra ett föräldrabord då våra föräldrar tycker om att umgås med varandra och vi troligtvis kommer att ha rätt små bord som öar istället för långbord.

  • TheD

    Vi satt från v:Tärna - brudens far - bruden - brudgummen - brudens mor - marsalk  

  • Vichy

    Vi planerar att ha brudgummens styvmor- brudens styvfar - brudgummens mor - brudensfar - brud - brudgum - brudens mor - brudgummens far - brudens styvmor. Min svärmor är singel, så om inte hon träffar någon får vi vara udda vid bordet! Sen kommer vi ha Ebord med fyra tungor tror vi, så vid mitten borden sitter våra syskon och kusiner vid ett bord och mor- och farföräldrar och våra fastrar, mostrar, farbröder och morbröder! Och vid ytterborden sitter vänner...

  • Helen226

    Hur gör man om man som brud inte ens har med sin far. :S 

  • Aniara4

    Vi hade då både våra föräldrar och deras respektive vid honnörsbordet, även om föräldrarna såklart satt närmast oss. Vi hade långt honnörsbord så även syskon + respektive satt där. Föräldrarna satt på traditionellt vis som i ellie01:s bild, med undantag för att min pappa inte var med utan svärmor satt direkt på min högra sida. Mammas man har visserligen en plats i mitt liv, men han känns ändå inte som en pappa direkt, så han satt lite längre ut tillsammans med svärfars fru. Inifrån och ut blev det vi - våra föräldrar - syskon - respektive till föräldrar och syskon.

    På ett annat bröllop vet jag att de skilda föräldrarnas nya partners hade varandra till bordet, och tyckte det kändes sådär även om de båda är socialt kompetenta och kunde ha det trevligt ändå.

  • Kalaspinglan

    Klart man KAN avvika från den traditionella sittordningen vid honnörsbordet om man vill! Vi gjorde så att vi buntade ihop alla föräldrar (våra föräldrar är dock fortfarande gifta med varandra) och lät dem sitta i en bordsända. Vi placerade istället marskalker och tärnor närmast oss, och så fick mammorna och papporna ha varandra till bordet i en bordsända istället.

    Eventuellt var det någon traditionalist som rynkade på näsan, men det struntar vi i! Alla föräldrar satt vid honnörsbordet, men pga diverse olika orsaker jag inte vill gå in på här, ville vi inte sitta omgivna av våra föräldrar.

  • TereseS

    Tack så hemskt mycket allesammans för era svar, de har givit mig lite att fundera på, de jag har som störst problem med är att hålla min far och hans respektive ifrån min mamma då de inte tål varann. Men de som ni har givit mig kan jag säkert komma på en bra lösning till det hela. Tack Glad

  • ellie01
    TereseS skrev 2013-07-16 22:47:29 följande:
    Tack så hemskt mycket allesammans för era svar, de har givit mig lite att fundera på, de jag har som störst problem med är att hålla min far och hans respektive ifrån min mamma då de inte tål varann. Men de som ni har givit mig kan jag säkert komma på en bra lösning till det hela. Tack Glad
    Jag har haft det precis så där i några år nu men mina föräldrar kan äntligen vistas i samma rum utan att ett världskrig bryter ut. Tyvärr så kan min sambos föräldrar (båda omgifta) inte vistas i samma delstat trots att de skildes för 20 år sedan. Så tragiskt. Vi är väldigt nervösa att speciellt då alkohol är inblandat att nånting ska ske men man, eller min sambo, måste helt enkelt få dom att förstå att denna dag är vår. Inte deras. Dom måste glömma sina fejder och bita ihop i 24 timmar. Kan dom inte det så får man fråga om dom verkligen ska komma. 

     Förhoppningsvis kan du prata med dina föräldrar och verkligen få dom att inse hur själviskt det skulle vara om dom startar något tjaffs på eran dag och hur mycket det kommer att skada er relation. 

    Jag fick "träna" mina föräldrar innan vi alla (inkl pappas nya) skulle äta middag med min m2b´s pappa + fru förra sommaren. Små möten i början och sen arbeta sig uppåt :)
    det gör mig så ledsen att det är vi som barn som behöver göra allt detta, men tyvärr så får man nog bara bita ihop och deal with it.

    Lycka till!! 
  • Sofie R

    Vi kommer att sätta våra föräldrar vid honnörsbordet. Deras nya respektive får sitta någon annanstans. Så sätter vi våra syskon vid honnörsbordet också.

  • Aniara4
    TereseS skrev 2013-07-16 22:47:29 följande:
    Tack så hemskt mycket allesammans för era svar, de har givit mig lite att fundera på, de jag har som störst problem med är att hålla min far och hans respektive ifrån min mamma då de inte tål varann. Men de som ni har givit mig kan jag säkert komma på en bra lösning till det hela. Tack Glad
    Med traditionell placering har ni ju åtminstone er själva som "buffert" mellan dem, och sen kan hans nya sitta lite längre bort, lämpligtvis på "hans" sida så hon kommer så långt från din mamma som möjligt... Sen hur nära er hon ska sitta beror ju på hur nära relation ni har. Vi hade som sagt våra föräldrars respektive på honnörsbordet eftersom de alla funnits med rätt länge (två av dem i ca 20 år), men om det är någon relativt ny stjärna som ni inte hunnit komma så nära är det mer ok att sätta den personen något längre ifrån er (och era föräldrar). Men tänk gärna på att ha någon hon känner i närheten ändå om det är möjligt.
  • TereseS

    Tack åter igen. De kommer nog lösa sig Glad

Svar på tråden Bordsplacering, Honnörsbordet