• Drömmaren

    Värdering av diamant/ring

    Jag har köpt en ring på nätet. Tanken är att jag ska plocka ur diamanten och sätta den i en ny ring som jag tillverkar av min farmors gamla ringar.

    Vad tror ni om detta? Någon som har erfarenhet?

    Hur gör man för att värdera diamanten (bor i Jönköping)? Vill veta att jag inte blivit lurad.

    Är det någon som är duktig på diamanter som kan försöka värdera den?



     

  • Svar på tråden Värdering av diamant/ring
  • Aleta

    Här kan du läsa lite
    http://www.sunjewelry.com/diamond-education-certification.html
    http://www.loosediamondfactory.com/gemsutra/diamond_labs.html
    http://www.diamondsourceva.com/Education/Certification/egl-certification.asp

    Universal Gemological Services är kända för att skriva priser som är mycket högre än det verkliga värdet. Då kan handlaren ta ut ett lägre pris som egentligen är högt och peka på "rapporten" med värdet som egentligen inte stämmer.

    Det du har är en "Appraisal report" och de är inte så pålitliga som ett certifikat från något av de största instituten som gör sådant. Det absolut mest använda är GIA Gemological Institute of America, sedan kommer AGS American Gem Society.
    Vill man veta att handlaren man köper av är seriös så ska de använda något av de välrenommerade instituten.

    För att få en oberoende rapport är det något sådant ställe du måste vända dig till och det kostar pengar.
    Jag skulle rekommendera att du istället bestämmer dig för att du har en fin sten och sedan använder den som du själv har tänkt.

    Andrahandsvärdet på diamanter är ändå jättedåligt. Det är nästan omöjligt att sälja en diamant som privatperson och få ut något. Marknaden är egentligen full av diamanter, om alla skulle börja sälja av sina gamla stenar skulle priserna sjunka rejält, men diamantindustrin är mycket duktiga på att hålla priserna uppe.

    Här är ett forum där folk hjälper varandra vad gäller diamanter.
    http://www.diamondreview.com/ 

    Jag är själv ingen expert, men har också handlat på nätet och läste på mycket inför mitt eget diamantköp. 

  • Drömmaren

    Hej, Tack för svaret!

    Jag har också läst på massvis och jag tycker att stenen är jättefin.

    Det jag vill försäkra mig om är att den är obehandlad. Det är ju viktigt att veta inför infästningen/tillverkningen av ringen samt i framtiden. Behandlade stenar är ju mer känsliga. Så det är faktiskt mest därför.

    Jag vill helt enkelt i första hand veta att jag inte köpt en snygg glasbit! Sen skulle det såklart vara roligt att veta om man gjort en bra affär, men det är sekundärt Glad

  • Aleta
    Drömmaren skrev 2011-09-29 09:46:58 följande:
    Hej, Tack för svaret!

    Jag har också läst på massvis och jag tycker att stenen är jättefin.

    Det jag vill försäkra mig om är att den är obehandlad. Det är ju viktigt att veta inför infästningen/tillverkningen av ringen samt i framtiden. Behandlade stenar är ju mer känsliga. Så det är faktiskt mest därför.

    Jag vill helt enkelt i första hand veta att jag inte köpt en snygg glasbit! Sen skulle det såklart vara roligt att veta om man gjort en bra affär, men det är sekundärt Glad
    Det är nog ingen glasbit!

    Den som ska infatta stenen kan se om kvaliteten är tillräckligt bra skulle jag tro.
    Får du bara klartecken där så kommer det att bli jättefint!
  • KhiraLii

    För att kunna göra en korrekt värdering så måste stenen tas ur fattningen. Varken färg eller slipning kan bestämmas så länge den inte är lös.

    Tror inte det är jättelätt att hitta någon i sverige som kan gradera diamanten åt dig utan de flesta utgår nog ifrån certifikatet. Kaplans borde kunna hjälpa dig men då får du skicka diamanten dit.

  • KhiraLii

    En 1 ct med G färg I1 och dålig slipning kostar ca 35 000/43 000 (exkl moms/inkl moms). Har du betalat mkt mindre så finns det nog risk att den är behandlad.

Svar på tråden Värdering av diamant/ring