Trema skrev 2011-11-19 13:56:04 följande:
Åh! Det här har vi tänkt på ett tag också, det är lite knepigt måste jag säga...
Vi har båda väldigt stor och nära släkt och kommer bli ca 100 personerpå festen/middagen. Vi skulle vilja bjuda in ännu fler vänner men det fungerar inte med budget och lokal.
Därför har jag också funderat på om man skulle kunna bjuda in till bara vigseln och era ideer låter jättebra! Vårt problem blir att vi inte kommer kunna bjuda 120 personer på snittar först och sen 100 personer på middag.
Är det ok att bjuda in folk till bara vigseln och kanske eventuellt en brudskål (utan tilltugg). Tror ni att det kommer kännas konstigt?Vore så kul att få bjuda man vill..
Våra bekanta hjälptes åt att baka, blev så mycket över att släkten fortfarande har kakor och tårtor i frysen nästan två månader efter! :D