vad ska ni bjuda på för mat?
Vi har så svårt att bestämma oss för vad vi ska bjuda på till varmrätt. Är det någon som har några bra tips? vad har ni för meny?
Vi ska inte ha buffe utan serverign vid bordet.
Vi har så svårt att bestämma oss för vad vi ska bjuda på till varmrätt. Är det någon som har några bra tips? vad har ni för meny?
Vi ska inte ha buffe utan serverign vid bordet.
Vi kan inte bestämma oss för om vi ska ha skaldjurstoast eller lax & räkbakelse till förrätt, men sen blir det grillat kött. Blir det för mastigt med lax & räkbakelse när man ska äta grillat sen?
Vår meny:
Förrätt: Minivästerbottenpaj med räk- och kräftröra, parmesarnflarn och balsamicagelé
Varmrättsbuffe: Dubbelmarinerad oxfilé med potatisgratäng och inkokt lax med kokt potatis, sås och en sallad.
Efterrätt: Chokladpannacotta med hallongelé och chokladdekoration.
Om jag inte skulle haft varmrättsbuffé hade jag nog valt att ha enbart oxfilén ovan.
Förrätt: sparrissoppa med knaperstekt bacon
Varmrätt: Baconinlindad kycklingfilé med rostade primörer och rödvinssås
Dessert: Bröllopstårtan
Först mousserande vin med canapéer
hummersallad med ramlöksdressing
helstekt skånsk oxfilé med potatis timbal och grönsaker
Chokladtårta
Förrätt: Gös- och kräftterrin med löjrom och Rhode Island
Varmrätt: Helstekt ryggbiff med rödvinsås, potatisterrin och baconlindad haricovert
Efterrätt: Bröllopstårta
vi ska ha räkcocktail m 86% choklad till förrätt ;)
varmrätt: fläskfilé m grön sparris sås å grekisk potatisgratäng
till efterrätt blir de bröllopstårtan : en kladdkakebotten, en chokladsockerkaks botten m. baileysgrädde å hallon
Förrätt: skaldjurscheesecake på kavring med smak av pepparrot och citron (nåt annat än pepparrot). Serveras med sallad på cocktailtomat, rödlök och ruccola. Varmrätt: Helstekt hjortfilé med mörk pepparsås, ugnsbakade rotfrukter och potatiskaka Efterrätt: ev "bara" kaffe och pralin/tryffel. Alt. Bröllopstårtan till efterrätt. Har inte provsmakat menyn än, så det är inte helt spikat..
Hej!
Vi kör på skagentoast till förrätt och till varmrätt blir de rostbiff, potatisgratäng och vanlig grönsallad. Sen kommer vi ha två olika såser och såklart bröllopstårta senare :) Vi kör ganska enkelt men de kommer bli grymt gott. Samtidigt blir de inte så dyrt, vi ska göra de själva. Eller ja gratängen köper vi från Ica´s catering :D
Nu har vi "nästan" bestämt oss angående maten.
Förrätt: "tre små rätter" (renklämma, västerbottenpaj och matjesillsnubbe)
Huvudrätt: Förmodligen från buffebord. Marinerad kyckling, potatissallad beståenda av potatis, ruccola, rödlök etc. sås på gräddfil och mangochutney lime.
Efterrätt: Pannacotta med hallon och björnbär.
Vi ska provlaga maten innan vi bestämmer oss helt :)