Gäster som tackar nej - bjuda i efterhand??
Enligt alla vett och etikettregler står det att man ska räkna med att alla man bjuder kommer på bröllopet. Vi kunde max ha 60 gäster och bjöd 58 st så det blev totalt 60 st tillsammans med oss. Sista anmälan är idag och 3 personer har tacket nej, en äldre dam som inte vågade åka så långt (typ 5 mil) och ett par som ska ha sitt första barn veckan efter bröllopet, vi vet även att ett annat par precis fått barn alltså ca 7 v innan bröllopet, så de är ju tveksamma, sen så kan ev. en inte komma från England och en bonde måste förmodligen så på vårt bröllop, så ev kommer 7 pers att tacka nej??
Hur ska man göra då, då blir det ju så lite folk, kan man bjuda in folk nu i efterhand som man skulle velat bjuda, men inte fick plats med?
Eller är det helt knäppt? Ska man låtsas som ingenting och skicka ut injbjudningarna nu till dem eller ska man säga som det är att vi ville bjuda dig, men fick inte plats, men att några tackat nej, så nu finns det plats, men då kanske man känner sig som ett andrahandsval?
Hur ska man göra?
Kanske bara skita i det och köra på, de som kommer kommer, vi sparar ju iaf pengar!
Någon som har några smarta ideér, hur gjorde ni?