• KatjaB

    Syster berättade nyss att de också ska gifta sig

    Jag och min sambo har bestämt att vi ska gifta oss nästa sommar, och är i full gång med planeringen.
    Nu så fick jag höra av min syster att hon och hennes sambo också ska gifta sig tydligen, hennes m2b hade friat häromdagen.
    Och självklart är jag jätteglad över att de ska gifta sig, vad kul för dem!

    Men jag kan inte låta bli att känna en liten irritation över det. Var de tvugna att åter igen göra som vi. Tycker det titt som tätt är så att vi bestämmer nåt så är de inte sena med att göra likadant kort därefter. Kunde inte vårt bröllop få ha varit VÅRT just då, måste de nu gifta sig nära inpå?

    Och jag känner mig jätteelak som ens tänker så, jag borde ju bara vara glad för hennes skull.
    Men bara för att ta ett exempel så skulle vi ha barn och berättade att vi ska ha det, inte många månader efteråt så är hon också gravid. Vilket såklart är kul, men sen när de hade fått höra vad vi hade för namnförslag till kommande tösen fick helt plöstligt inte vi ta Elsa för att de ville minsann ha Ella ifall de fick en tjej, och det var alldeles för likt.
    Så av hänsyn till dem valde vi ett annat namn, och nu är ju lilltösen världens underbaraste lilla Greta istället. De fick en kille. Men jag blir bara lite trött på att inte få ha något själv. Det här är vår dag och jag vill liksom inte att någon ska sitta där och överglänsa med att de minsann ska ha det eller det, eller de ska också ha nåt som vi ska ha.

    Är jag dum eller har jag rätt i att känna lite irritation? Sa såklart inget annat än ett stort grattis till henne och inget om de här tankarna

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-08-04 08:41
    Tänkte att jag skriver i ts det jag skrev i tråden.. först så blev jag rätt paff och undrade varför de inte sa nåt när vi ändå pratade och lite orolig för att de ska vilja ha sitt bröllop väldigt tätt inpå vårat och att det då blir "förbud" för att inte bröllopen ska kännas lika.
    Nu när jag fått smälta det lite så tror jag inte att det behöver bli så. Jag är jätteglad för deras skull och ska bli kul att prata bröllop med någon som själv också är väldigt insnöad på det för tillfället Tack för alla kommentarer och förståelse över min första känsla, var skönt att få höra att man inte var knäpp som ändå kände lite oro

  • Svar på tråden Syster berättade nyss att de också ska gifta sig
  • KatjaB

    pennyjenny: med namnet var det så att vi hade tre namn som vi valde mellan, Elsa var ett av dem och då ville hon att vi inte skulle ta det för att de hade bara Ella, och då kunde inte hon ha det ifall vi fick barn först och hon skulle heta Elsa. Jag tyckte att det inte var så farligt likt, men då sa hon att hon tyckte det och det var så synd för Ella var det enda namnet som hon tyckte var fint och ville ha osv..
    Så för hennes skull lade vi ner alla tankar på namnet, för eftersom vi hade fler namnförslag och hon bara kunde tänka sig ett enda namn kände man sig taskig om man inte hade tagit hänsyn till henne.

  • Mörk Ängel

    Jag tycker inte att du skulle gett dig ändå. Om det hade kommit ut en Elsa och inte en Greta, då är det er dotter som kom ut först. Vill hon då inte ta Ella, då är det helt klart hennes problem. Så tycker jag

  • PennyJenny
    KatjaB skrev 2009-08-04 08:53:15 följande:
    pennyjenny: med namnet var det så att vi hade tre namn som vi valde mellan, Elsa var ett av dem och då ville hon att vi inte skulle ta det för att de hade bara Ella, och då kunde inte hon ha det ifall vi fick barn först och hon skulle heta Elsa. Jag tyckte att det inte var så farligt likt, men då sa hon att hon tyckte det och det var så synd för Ella var det enda namnet som hon tyckte var fint och ville ha osv.. Så för hennes skull lade vi ner alla tankar på namnet, för eftersom vi hade fler namnförslag och hon bara kunde tänka sig ett enda namn kände man sig taskig om man inte hade tagit hänsyn till henne.
    Alltså, jag har inga problem med att man tar hänsyn till andra och "ger sig" när det inte är så viktigt för en, men jag upplevde i dina inlägg att du känner att du ger dig utan att hon eg har "rätt" till det och att du nu är orolig för hur det blir med bröllopet. Och då menar jag, att det handlar ju också om hur man själv väljer att agera i situationer. Du väljer om du vill ge dig eller inte, vad som är viktigt för dig. Och när man gjort valen så får man lite stå för dem tycker jag. Om det ändå finns en tagg där i hjärtat så tycker jag att det tyder på att det kanske var viktigare än du erkänner för dig själv. Och då tycker jag att du ska lyssna på det för framtida val och med andra ord inte ge dig eller ändra dig bara för att syrran tycker/vill något om det är så att det är viktigt för dig.
  • KatjaB

    jo visst har du ju rätt till viss del även om jag inte känt att jag nu längre grämer mig direkt. Men nu när de skulle gifta så blev jag lite orolig för att det ska vara lite samma sak igen. För skulle det bli så, så förtar det ju lite av glädjen med att planera. Men nu så slutar jag spekulera i det och ta det som det kommer

  • PennyJenny

    Det låter klokt! Men kommer det så tycker jag att du ska stå på dig.

  • Maalina

    Jag förstår din irritation helt och fullt! Jag blev irriterad bara av att läsa det du hade skrivit! Jag tycker att de kunde ha väntat till efter ert bröllop för som du säger så är det faktiskt er egen stund!

  • 090208

    Tycker fortfarande att du ska vara forsiktig med att lacka ut detaljer...

  • Maalina

    Håller med! Helt klart bäst att hålla det lite lågt för att undvika irritation..


    090208 skrev 2009-08-05 10:48:22 följande:
    Tycker fortfarande att du ska vara forsiktig med att lacka ut detaljer...
  • KatjaB

    ja att skaffa en bröllopsblogg kanske inte var världens bästa grej såhär i efterhand

  • AlaM

    Det är många som reagerar på om någon i närmare bekantskapskretsen väljer att gifta sig samma år. Men samtidigt är ett år en väldigt lång tid för "par nr 2" att skjuta upp ett bröllop. Och även om man som brud kan se det som att hela sommaren är ens speciella sommar så kommer gästerna tänkta på bröllopet aktivt HÖGST en vecka innan ocn när de går därifrån är bröllopet över. Hihi.. Tänker lite på Monicas "thunder" i vänner :P

  • Hemlig2009

    Vi gifte oss i maj och min svägerska ska gifta sig nu 22 augusti. De bokade allt för ett år sedan och vi bokade under senhösten, dvs efter dem. Jag hade blivit jätteledsen om hon bara hade sett vårt bröllop som något trist och att vi inte hade kunnat gifta oss samma år som dem. Det passade oss att göra det nu, vi förlovade oss under julen och hade en kort planeringstid. Jag hoppas och tror att min svägerska förstod vår situation och gladdes med oss. Vi har också helt olika stilar så det har bara varit roligt att prata bröllop.

    Håller med AlaM att för gästerna är bröllopet en kul grej men inget som man har en hel sommar i tankarna.

  • KatjaB

    jo, visst är det så som ni säger, att det inte behöver betyda att det "stör" vårt bröllop. Är bara lite orolig för att det ska bli likt vårt bröllop, för jag vill ju vara lite orginell trots alls. Hon har ju frågat mig om massa detaljer, både innan och efter att jag fick veta att de ska gifta sig.
    Och när jag frågad henne vad hon tänkt så ville hon inte säga nåt för hon vill inte att "nån" ska kunna ta hennes idéer.. nehepp? men varför då så intresserad av vad vi ska ha kan jag ju tycka?

    Men skit samma, vill inte framstå som varken missunsamm eller som en bridezilla, tycker bara allt blev så märkligt bara. det blir säkert bra och jag får ventilera mina ideér med nån annan, för hur kul är det att prata med nån som sitter och tiger som muren iallafall om vad hon tycker o tänker.

  • 090208

    Jaha, da kan du ju utan att kanna dig bitchig svara likadant i fortsattningen. Bra va!

  • KatjaB
    090208 skrev 2009-08-07 22:58:25 följande:
    Jaha, da kan du ju utan att kanna dig bitchig svara likadant i fortsattningen. Bra va!
    hahaha, där sa du nåt
Svar på tråden Syster berättade nyss att de också ska gifta sig