• Tindragull

    Gröna rosor och vita liljor?

    Ja, vad tror ni om den kombinationen?
    Vårt bröllop kommer gå i vitt och grön och jag var först inne på att ha en bukett med bara vita liljor.(finns bild i mitt galleri)
    Men så kikade jag runt i galleriet här och såg en bujett med rosor och så ett par utslagna liljor i. Jättefint verkligen!
    Är det svårt att få tag på gröna rosor? Nån som vet?
    Och hur ligger pris på rosor jämfört md liljor?
    Har fått ett prisförslag på buketten med bara liljor. 25-30kr/blomma och så ett par hundra för arbetet. Nu är det ju inte bara priset som är viktigt, men det vore bra att ha ett hum om vad det kan skilja i pris per blomma.

  • Svar på tråden Gröna rosor och vita liljor?
  • Pingst09

    På blomsteraffären ädr jag håller till har jag bara sett lime-gröna rosor och de är inte dyrare än andra rosor. ca 30:-/st utpris... De är inte svåra att få tag på.

  • Tindragull

    Åh, låter ju toppen! Då borde priset bli ungefär detsamma som min ursprungliga bukett! Limegröna rosor är fina!
    Googlade runtliteigår och httade bilder på ite mörkare grön rosor också, men det var bar när jag sökte på engelska jag hittade dem... :-

Svar på tråden Gröna rosor och vita liljor?