• DCL

    Hur många vigselprogram?

    Hur gör/har ni gjort med vigselprogrammen? Har ni gjort ett per person eller ett per par? Var drar ni gränsen åldersmässigt, en 8-åring behöver ju knappast ha ett eget vigselprogram men om man är 18 kanske man vill ha det? Hur tänker ni?

  • Svar på tråden Hur många vigselprogram?
  • Hemlig2009

    Vi har nog tänkt att alla får varsitt, men sen kan det ju komma (troligtvis) fler till kyrkan än de inbjudna. Så om några vill dela så är det bra. Jag har köpt papper i 100-pack, vi blir ca 45 gäster och vi gör festprogram och placeringskort av kanske 50 papper, resten gör vi vigselprogram av så finns det några extra.

  • Ore

    Till alla gäster plus ett antal till. Vad ska den som delar ut programmen annars göra om båda i ett par vill ha ett häfte - tala om att "nej det får ni inte för då räcker inte programmen"?

    De flesta 8-åringar kan läsa åtminstonde litet och vill nog gärna ha något som delas ut "bara för att"...

Svar på tråden Hur många vigselprogram?