• Glad Pojkvän

    Gravyr i ring

    Hej
    Jag och min flickvän har precis gått och kikat på ringar och ser fram emot detta.

    vi såg på nätet att nån hade gjort sina fingeravtryck inuti ringarna , vad tror ni om det, vet inte om det är möjligt. vore så fint

    vet inte om man behöver ha nån text kanske flickvännen snamn och datum
    när man förlovade sig.

  • Svar på tråden Gravyr i ring
  • åsita

    Fråga en guldsmed. För jag har då ingen aning om hur ett fingeravtryck ska få plats...

  • Fototoken

    Grattis till förlovningen!

    Jag har också sett detta på nätet och måste säga att jag är stormförtjust i det. Helt underbart att man kan ha ens älskades fingeravtryck i ringen. Jag känner ingen personligen som har det, men jag vet om några som har gjort precis detta och det var bara att gå till en guldsmed och prata om det.

    Om ni bestämmer er för detta skulle jag vilja fråga om ni har lust att tala om vad prislappen kan komma att ligga på en sådan ring.

  • Jhen6

    Ringarna med fingeravtryck är verkligen helt underbara.

    Fototoken
    Gick de till en "vanlig" guldsmed? De beställde alltså inte via nätet? www.andrewenglish.com/ har haft denna gravering tidigare, men jag hittar inte det på den sidan längre... :(

Svar på tråden Gravyr i ring