Min sambo kläckte frågan i december och efter det har saker sprungit på rätt bra! Bor i Stockholm, så mycket var redan uppbokat och vi har känt oss lite stressade med vissa bokningar.
Lokal (inkl mat) o kyrka är bokat, klänning hittade jag med en gång som jag föll för, så den är beställd.
Tärna o best man är tillfrågade, liksom toastmadames och sångerska till kyrkan.
Just nu håller vi på med inbjudningskorten, eftersom vi vet att det är en del bröllop i sommar och många har en bit att resa så vill vi vara i tid. Tänker skicka ut dem om en månad ungefär.
jag har även bokat tjej som ska fixa hår och make up på mig.
Tror att det är lite skillnad på hur långt i förväg man behöver boka saker, beroende på vart man bor. I Stockholm är det inte ovanligt att folk bokar 1,5 år i förväg... vilket ju leder till att vi som "bara" har 6-7 månader på oss lätt "blir utan". Men vi har haft tur ändå och fått det vi vill ha!
Just det, resa har vi bokat också!