• brudis jo

    En snabb fråga!

    hur skulle ni göra om ni hade bröllopet utomlands, och ville ha med ca 50 pers. Ekonomiskt....och vett å etikett. Bjuder man på resan dit också, hotell? Hur hade ni gjort?

    Resa eller hotell? (resan dit med flyg kostar /3000:-....

    Vore jätte gulligt om ni svarade.

  • Svar på tråden En snabb fråga!
  • Hanna76

    Jag skulle inte bjuda på resan (om jag inte var jätterik och hade råd...) men försöka få fram en bra deal med en resebyrå, så de som väljer att följa med får et så bra och billigt som möjligt!

  • brudis jo

    Ja, bra idé. Kände kanske att jag kunde lägga det på gästerna, för det finns billigare alternativ (typ ryanair) och dyrare....så får man en sak mindre att fixa tills dess....(!!!). Men generellt är det väl ett "måste" att betala hotellet. Hade du upplevt ca 3000 för resan dit som dyrt???

  • Pringlez

    Blev faktiskt bjuden på ett bröllop utomlands men då fick man ordna resan ner själv.
    Vilket inte verkade vara något större problem för gästerna.(de fyllde helt plan nästan!) Många gjorde en semester av det med bad och sol!

    Men det e klart att då får man räkna med lite bortfall!!

  • future mrs B

    vi kommer att ha en valsignelse har i england efter vart brollop. vi kommer att fixa billigt hotell har i narheten + rekomendera lagbudget flygen... an sa lange har alla reagerat positivt nar vi pratat om det.... tror intet att de forvantar sig att ni ska betala for dom..

  • Hanna76

    brudis jo

    Om jag hade upplevt 3000 som dyrt.
    det beror lite på vem som gifter sig, om det var en av mina närmsta eller nån lite mer avlägsen. Sen när bröllopet ligger, om man måste ta ledigt från jobbet och så. Men kan man komiberna det med semester är det ju bra. Skulle det vara ett av mina syskon skulle jag gladeligen resa (men när jag tänker efter skulle nog mina föräldrar betala i så fall... ;) )

    men klart man får räkna med ett större bortfall när man reser bort, om man är två pers som ska/skulle komma blir det ju en del pengar.

    men det viktiga är att ni får er dag som ni vill! Antingen bortresta med lite färre gäster eller hemma med lite fler gäster!

    Lycka till och hoppas det löser sig bra!

Svar på tråden En snabb fråga!