Min berättelse! Låååååång.....
Måste bara få berätta för er om mitt bröllop och jag hoppas verkligen att ingen av er här inne råkar ut för detta som vi gjorde.
Dagen började med spänning, min blivande man åkte iväg för att fixa lite saker, sedan skulle han hem till sina föräldrar för att göra sig klar.
Själv var jag hemma öfr att göra mig i ordning, både frisör och sminkning skedde i vårt hem.
Min tärna kom och va med mig hela dagen tills det va dax.
Det började dra ihop sig och jag blev mer och mer nervös, när vi kom till kykrna så kom tårarna av all lycka man kände då och jag satt i bilen och väntade på att alla gäster skulle gå in, så jag sedan kunde smyga efter utan att dom såg mig.
Väl framme så smög jag in i rummet för att inte min blivande skulle se mig, efter ett tag när jag va redo så kom han in, gav mig en puss.
Jag skakade som ett asplöv, kände hur värmen blev starkare och starkare innanför klänningen.
Väl inne i kyrkan så gick det jättebra, det var olidligt varmt, vigseln tog en timma därefter kom gästerna fram och grattade oss.
När vi kom ut blev det den traditionella riskastningen, sen gav sig gästerna iväg till lokalen för att invänta oss.
Själva skulle vi fotograferas innan det va vår tur att åka till festen.
Det gick bra, och bilderna vi nu fått blev helt ok.
När vi kom till festen stod alla ute på planen och inväntade oss och skålade för oss, allt kändes underbart sen va det dax för maten vi hade 2 tjejer som serverade oss + en värdinna som jag speciellt valt ut till de uppdraget.
Våran vigsel va ganska sen så när vi kom till lokalen så va klockan 19.30, vi åt och dansade lite och det va jättetrevligt.
Sen när klockan blev ca 22.30.... bara 3 timmar efter... vi hade bara hunnit med efterrätten precis.
Så säger min värdinna att hon vill gå hem för att hon inte mår bra jag blev helt stum nästan, visste inte vad jag skulle säga, när jag sedan fick ur mig att, ja, du får väl gå hem då...
När hon väl hade gått så kom alla problemen, hon hade hela huvudansvaret för att allt skulle gå rät till att allt skulle komma fram och hade ansvar för tejerna som serverade osv.... hon hade tider på allt för att det skulle flyta på så bra som möjligt.
Så det blev helt avklippt efter att hon gått, det var ingen som visste vad dom skulle göra, serveringstjejerna visste inte vad dom skulle ta fram och när, vi hade ingen musik för det skulle värdninnan fixa, alkoholen som vi skulle bjuda på blev inte ens öppnat.
Jag blev mer och mer irriterad, min tärna gjorde ett gott försök genom att försöka få alla gäster igång igen, det blöev nästan helt ...ja, konstigt avklippt.
Varken jag eller min man visste ju vad hon hade planerat så ingen visste vad som skulle göras osv...
Vissa sprang ut i bilarna för att titta om det fanns någon form av musik så vi hade nåt att dansa till men det va inegn som hade.
Allt kändes så tråkigt det va fruktasnvärt, jag såg på alla gäster hur tråkigt dom hade, man såg riktigt hur dom bara satt och väntade på att en skulle lyfta på baken och säga tack och hej så nästa kunde fortsätta
Snacka om missyckat, jag har aldrig vart så besviken i hela mitt liv, ett bröllop som man planerat så länge och lagt ut så mycket pengar på för att alla ska få det så trevligt som möjligt och så gör hon så här, bara går mitt i allt.
Alla undrade varför hon gick och var det var frågan om.
Ingen trodde på att hon va dålig, hon påstod at hon varit och spytt 4 gånger, det va bara det att ingen hade ens sett henne gå iväg till toaletten , hon va pigg och skrattade, det va det som va så märkligt.
Hon hade sin nya kille med sig och alla tror att det var därför som dom ville hem istället.
Men att sabba ett helt bröllop för mig som hon gjorde, hon förstörde verkligen allt.
Redan kl 01 var alla därifrån och det kändes så tomt inombords, man visste inte vilken ende man skulle börja i.
Det kändes inte som man va gift, man hade inte fått fira rikigt som man hade räknat med.
Så den som säger att dom hade trevligt på vårt bröllop ljuger.
Och inte nog med det, när jag pratade med henne någon dag efter så sa hon att hon kunde inte fatta varför det hade kunnat bli så på festen.
och att hon sa att hon mådde så dåligt redan på morgonen och då blev jag ännu mer förbannad för om det va så att hon va dålig redan på morgonen så kunde hon ha sagt det och skitit i att komma dit överhuvudtaget, då kunde jag frågat min tärna om hon kunde tagit den rollen och då kunde hon förberett sig lite mer på det redan från morgonen.
Jag är såååå besviken på mitt egna bröllop, det som jag trodde skulle bli rena drömmen. jag har alltid drömt om att få gifa mig och ha ett riktigt bröllop och så blir det så här.
Hon förstörde allt för oss den dagen.
Det kommer jag aldrig förlåta henne för.
Jag har mått så dåligt över detta att inet få känna den där härliga känslan alla pratar om, om att vara nygift.
Det kändes som en vanlig grå tråkig måndag när man vaknade upp dagen efter.
Tiller som ska gifta er, jag hoppas ert bröllop blir den lyckligaste dagen i ert liv och att ni inte råkar ut fäör samma sak som vi gjorde.
Vi tyckte det va fruktansvärt dålig stil av henne och inte tala om det redan på morgonen om det nu va så att hon inte mådde bra, istället för att överge allt på själva festen.
Ha det bra och kram till er alla här inne på BT.