• seglarbrud

    Glasstårtor i Stockholm

    Hej!
    Vi har tänkt att ha glasstårta på vårt bröllop så nu har jag kollat upp några tillverkare i stan, tänkte att det kanske är fler som vill ha en sammanfattning av utbudet.

    Lejonet och Björnen, Söderhallarna:
    - Glasstårta: 12 pers 260 kr, 16 pers 300 kr
    - Glassbomb (nobel) 10 pers 420 kr
    - Bröllopstårta inget pris angivet

    Kungsholmens glassfabrik, Pipersgatan
    - Glassbomber: kombinera dina egna smaker, 3 st i en bomb, nu blev jag osäker på priserna men de var lägre än LB glassbomb och fanns i 3 storlekar

    Glass och Pasta huset, Valhallavägen vid Karlaplan
    - Glasstårta från 27 kr/bit
    - Bröllopstårta 39-49 kr/bit
    - Bomb 38 kr/bit

    Mitt eget högst subjektiva utlåtande är att jag kommer att välja glass och pasta huset framför Kungsholmen, men det är bara för att Kungsholmen har stängt då vi har bröllopet. Lejonet och Björnen kändes tråkigast och med minsta valmöjlighet.

    Finns det fler tillverkare i stan?

  • Svar på tråden Glasstårtor i Stockholm
  • Eulalia

    Glass och pastahuset kan jag verkligen rekommendera. HAr köpt deras glasstårta till en mindre födelsedagsfest. Verkligen god glass och bra service!

Svar på tråden Glasstårtor i Stockholm