Allis skrev 2013-02-06 10:16:31 följande:
Måste klura ut något bra kring den, kanske man kan ringa när vigseln är klar och säga till köket släng in den nu :)))))))
Eller så förbereder ni den så att den egentligen bara är att "värma" så kan dom slänga in den i ugnen när ni svänger upp på gårdsplanen (om ni inte ska ha någon förrätt först för då kan dom sätta in den när ni har börjat äta förrätten

)
Jag fick ett bra recept av restaurangchefen förut. Eller tja recept och recept...
Skiva potatisen och lägg i en stor kastrull.
Häll på mjölk och grädde så det täcker, krydda och koka tills potatisen börjar mjukna lite (5 min brukar räcka men om det är tjockare skivor eller om det är hård potatis så kan man behöva lite mer).
Sen slevar man över potatisen i gratängformar eller långpanna, tar med lite av gräddmjölken och gräddar klart i ugnen i ca 10-15 minuter.
Dels är det lättare att få en jämnare värme när man hanterar stora mängder gratäng. Och man behöver inte få brända kanter bara för att det ska bli klart i mitten
Prova hemma någon gång först så ni får känna på tiden lite mer.