Debe skrev 2011-03-11 18:46:35 följande:
Jag har faktiskt gjort flera ljuslyktor själv av syltburkar, honungsburkar m.m. Det blev riktigt fint! Jag har klätt dem med dekorväv (
www.pandurohobby.se/pan/IboxServlet?p=IXS790&...) och sen satt fina band runt kanten. Billigt och bra för nåt man kanske bara använder en gång. Och sen är det ju så kul att pyssla inför bröllopet också! :)
På några burkar har jag ritat vårat monogram med en spritpenna, det lyser igenom sen när ljuset tänds. Jag ska försöka hitta små blockljus att ha i, så de små värmeljusen slipper brinna ut och bytas ut.
/Åsa
Samma tanke här! Vi ska ha små ljuskoppar från IKEA på borden så det blir enhetligt. Några större kandelabrar på buffébordet. Sedan har jag tänkt pyssla med syltburkar, barnmatsburkar osv. Dessa kommer vi placera ut i rummet i fönster, nischer, eldstaden mm.