vanligt med 2 ringar till mannen?
min blivande vill ha både vigsel och förlovningsring precis som jag. hur vanligt är det? känner ingen som har så :)
var anser ni om en ring i guld och den andra i vitguld?
min blivande vill ha både vigsel och förlovningsring precis som jag. hur vanligt är det? känner ingen som har så :)
var anser ni om en ring i guld och den andra i vitguld?
MIn blivande kommer ha två ringar.
Min blivande ska oxå ha två ringar. Det var jag som föreslog det men han gillade det på en gång. Jag tycker att det ska vara lika uppenbart att han är gift och inte bara förlovad som det är för oss tjejer när man ser att vi har två ringar.
min blivande får självklart ha 2 ringar när han nu vill det. va bara nyfiken på hur vanligt det va :)
Min älskling vill också ha två ringar. Han ska ha en en med en svart diamant i. =)
Det är inte jätte vanligt att mannen har två ringar men blir vanligare hela tiden enligt dem juvelerare vi har pratat med. Vi har varit runt i många butiker för att finna det vi är ute efter och då även pratat med dem om att man blivande man oxå ska ha två ringar. Vi har uppfattat det som att alla har varit med om det tidigare och ingen har verkat tycka det är konstigt.
Min blivande man ska bara ha sin förlovningsring men det verkar som att det blir vanligare och vanligare att även mannen får en ring vid vigseln, flera av våra gifta vänner har gjort så. TS: Vill din blivande ha två ringar så är det bara att köra på! Det är väl härligt att han vill se "gift ut" ?
Min har tre :)
Traditionellt i Sverige är ju att endast kvinnan har en vigselring, mer det verkar som att det blir vanligare att mannen också har en. Min sambo kommer att ha sin förlovningsring.
Man kan göra precis som man vill och som det känns bäst för honom. Min blivande vill bara ha en ring, delvis för att han har haft problem med eksem under ringen, och han tog en lite bredare från början medan jag tog en smalare för att få plats med två.
Min 2be ska ha 2
Min m2b ville gärna ha två han också men han känner inte för det längre eftersom det är så ovanligt. Dessutom är våra förlovningsringar mönstrade så kanske hade sett lite tjejigt ut om han hade två, jag vet inte... :P
Min blivande man ska också ha två ringar. Hur de kommer se ut är dock inte bestämt än.
Det ska minsann synas på hans hand precis som min att han är gift!!
Vi beställde våra vigselringar i lördags. Släta i guld. Hans just i vitguld, till sin gamla i rödguld. Själv kommer jag däremot ha två i rödguld, för på mina röda eksemfingar förstärks det röda av silverfärgade eller stenbeströdda ringar.
Vill förresten rekommendera Ahlbrekts guld som har 30% rabatt på alla vigsel och förlovningsringar just nu.
hur lång väntetid är det ringar?
börjar känna stressen att fixa ringar. problemet är att det är ett överaskningsbröllop så det är svårt att fixa barnvakt för att kolla på ringar.
vid ska gifta oss på midsommar
Vi kommer ha två ringar båda två, en i vitt guld och en i rött. När vi frågade i butiken där vi tänkt köpa ringar så sa dom att det räcker med att beställa ett par veckor i förväg. En veckas leveranstid och en vecka om storleken skulle råka vara fel. Men det kan säkert vara olika för olika märken och butiker, så jag skulle föreslå att ni helt enkelt ringer och frågar.
Och det där med att titta på ringar är ju inget man behöver berätta att man gör, ni kan väl be om barnvakt för att ha en trevlig dag "på stan" tillsammans?