Tror att i Sverige brukar det vara som du sa, bada far ringar vid forlovningen, ofta slata och likadana och kvinnan far en extra ring vid vigseln. Sa hade mina foraldrar och mina mostrar/morbroder. Men nu ar det nog ganska vanligt att folk gor lite som dom vill, det finns ju inga direkt regler exakt hur man maste gora.
I USA och England far kvinnan en diamant ring vid forlovningen, oftast en enstensring, ju storre destu battre, sen far bada en ring vid vigseln. Forlovningen ar alltid ett frieri och mannen ska enligt tradition ga och kopa ringen sjalv och sen fria.
Jag tycker man ska gora precis som man vill. Jag fick en diamantring nar min m2b friade, men slat och inte en solitar, passar inte mig och ar opraktiskt pa mitt jobb. Sen far vi bada slata ringar vid vigseln. For mig kandes det konstigt att han bara skulle ha en forlovningsring och inte en vigselring och tva vill han def inte ha.