• martinako

    Tack presenter

    Hej! Vi gifter oss om två veckor. Det är en hel del personer som hjälpt oss och kommer att hjälpa oss på olika sätt med vårt bröllop. Dessa personer brukar man ju avtacka i slutet av bröllopsfesten å ge en liten tackpresent till var å en. Iaf vill vi göra så, men vad ska man ge? Vad är vanligt och vilken nivå ska det ligga på? Tacksam för tips :)

  • Svar på tråden Tack presenter
  • bobods

    Vi funderar på att göra iordning en fin korg full med gottigheter som vin, ost, kex, vindruvor, choklad och sånt. Men då vet vi också att våra medhjälpare älskar sånt

  • mattiasFästmö

    vi tänkte hitta något lite personligt till var och en för runt 2-300kr, men då ska vi bara ge till toastmastern, tärnan och bestman också, det kanske blir svårare att ge personliga saker om man har flera

  • Katarina Michael

    Till tjejer så är ju namnhalsband väldigt roligt att ge...

  • förnuftigt

    Hej!

    Vi vill oxå ge presenter till de som hjälper till med vigsel och festen. Vi har köpt små handdukar som är formade som tårtbitar med frukt på.

    http://www.buttericksedge.se/produkter.aspx?kategori=Hem & Livsstil&namn=Handduk Chokladtårta&produkt=40103

    Hur har ni tänkt att överlämna presenterna?

    Vi funderar på att ställa dessa vid deras platser vid middagen, men är rädda att skapa avundsjuka.

    Problemet är att vissa inte bor på samma ort som oss, och det är ju inte säkert att vi hinner träffa dem innan de åker hem... dagen efter bröllopet. Känns dumt att behöva skicka.

    Vad tycker ni?

  • mattiasFästmö

     


    förnuftigt skrev 2010-07-18 21:49:15 följande:
    Hej!Vi vill oxå ge presenter till de som hjälper till med vigsel och festen. Vi har köpt små handdukar som är formade som tårtbitar med frukt på. www.buttericksedge.se/produkter.aspx & Livsstil&namn=Handduk Chokladtårta&produkt=40103Hur har ni tänkt att överlämna presenterna?Vi funderar på att ställa dessa vid deras platser vid middagen, men är rädda att skapa avundsjuka. Problemet är att vissa inte bor på samma ort som oss, och det är ju inte säkert att vi hinner träffa dem innan de åker hem... dagen efter bröllopet. Känns dumt att behöva skicka.Vad tycker ni?

    Jag skulle nog inte ställa dom vid bordet iallafall. Det finns alltid någon som tycker att dom minsann hjälpt till och borde få en dom med. Det är nog inte ett trevligt sätt att börja kvällen med att någon blir avundsjuk eller känner sig bortglömd. Planera in ett möte om inte annat, att ni smiter iväg någongång under dagen och ger dom deras presenter

  • förnuftigt

    Mmm.. kan ligga något i det. Fast vi har köpt till alla som hjälpt till, men jaa.. ett "möte" kanske... får fundera på det.
    Några andra tips.. åsikter?                                             

Svar på tråden Tack presenter