• Turfling

    Krångel

    Om man har tagit bort ett mellananmn innan man gifter sig men efter att man har beställt hindersprövningen, måste man beställa en ny hindersprövning då?

    Lika med passet, eller är det huvudsaken att när man beställer resan uppger samma namn som står i passet?

  • Svar på tråden Krångel
  • lolca

    Med hindersprövningen får du med en blankett om vad du ska ha för efternamn efter vigseln. Där kan du skriva vad du ska heta, så jag tror inte att det är några problem.


     


    När det gäller passet är det viktigt att det står samma i passet som på biljetten. Annars kan det bli jobbigt..

  • Turfling

    Ja men alltså så här:

    Vä sger att min sambo heter Anders Svensson Andersson och han hette det när vi beställde hindersprövningen.

    Nu har har han tagit bort sitt mellanamn så nu heter han Anders Andersson. Hur blir det? Måste man skicka efter en ny hindersprövning då?

  • lolca

    Ring och fråga skatteverket, de är nog bäst på att ge ett svar!

Svar på tråden Krångel