• Thewedding

    Tips på sockerfria efterrätter ?

    Nån som har några tips på sockerfria efterrätter ? Då vi kommer ha gäster som har diabetes.

    Kommer ha en petite choux bakelse när vi andra ska äta tårta.

    Men vad kan dom äta när vi andra äter pannacotta ?

  • Svar på tråden Tips på sockerfria efterrätter ?
  • MV85

    Färska bär och grädde kanske?
    svårt med sockerfri dessert..

  • Ore

    Kan man inte göra pannacotta med sötningsmedel? Chokladmousse på sockerfri choklad?

  • roodeberg

    Enkel fruktsallad, du blandar turkisk youghurt med lemon curd som "topping". Tips från Ernst själv, tror det var från ett program förra sommaren. Provat själv och det är makalöst gott och somrigt. Ger mer syrlighet än sötma.

  • MV85

    roodeberg: Fast lemoncurd innehåller socker...

    Ore: Aldrig använt sötningsmedel så det vågar jag inte uttala mig om.. o chokladmousse innehåller ju mer socker än bara från chokladen..
    Annars är jag ju en sån som borde ha koll på just det... Men vi gjorde i regel bara petite choux...

  • Ore
    MV85 skrev 2009-05-25 15:21:59 följande:
    roodeberg: Fast lemoncurd innehåller socker...Ore: Aldrig använt sötningsmedel så det vågar jag inte uttala mig om.. o chokladmousse innehåller ju mer socker än bara från chokladen.. Annars är jag ju en sån som borde ha koll på just det... Men vi gjorde i regel bara petite choux...
    Nix, inte alla recept. Jag brukar göra ett recept som heter "dubbel chokladmousse" i en bok som heter "Stora dessertboken" eller liknande, och den är det inget socker i förutom chokladen. Så det går att hitta sådana recept.
  • MV85
    Ore skrev 2009-05-25 15:25:49 följande:
    Nix, inte alla recept. Jag brukar göra ett recept som heter "dubbel chokladmousse" i en bok som heter "Stora dessertboken" eller liknande, och den är det inget socker i förutom chokladen. Så det går att hitta sådana recept.
    där ser man... jag har bara de recept vi använde på jobbet.. De är dock inte direkt anpassade för hushåll (typ 200 port) så de kräver en del matte innan man ger sig i kast med =)
  • roodeberg

    Släkten är full av diabetiker (föräldrar och så) och det är säkert som så "Därom tvista de lärde", men som diabetiker är det inte ett strikt sockerförbud. Däremot ska man vara sparsam och det är inte bara desserten som innehåller socker, även alkohol. Tänk på att även frukt och t.o.m inlagd gurka och ketchup innehåller socker. Men det finns många bra hemsidor med efterrätter som ger förslag på sånt med "mindre" socker, exempelvis

    www.alltomdiabetes.se/website/pages/cookbook.aspx

    Lycka till

  • brud2009

    Jag är själv typ 1 diabetiker och är det typ 1 diabetiker det gäller så skulle jag kolla med dem vad de tycker, om de vill särbehandlas! Idag kan typ 1 diab. leva som "vanliga" och det finns inga förbud!!! Har man typ 2 kan det ju vara annat, de reglerar ju blodsockret med mat och tabletter.

    Men mitt tips är ialla fall att fråga "diabetikerna" vad de själva tycker och är det viktigt för dem kan de säkert ge förlag på vad som passar!

  • shakynose

    Jag vet inte om detta är ett bra tips eftersom banan är ganska rik på socker (om den inte är grön) men jag brukar mixa bananer med frysta bär till en glassmet som får sätta sig i frysen. Det blir en sorbet med väldigt fin naturlig smak, men glass kan ju vara knepigt att servera på större middagar.
    Men det är iaf ett gott och nyttigare alternativ till efterrätt!

  • Emmas syster

    jag äter inte socker alls pga sjukdom

    kolla in airams matblogg eller vägen från 137,5kilo de har kanonbra dessertrecept utan socker och snabba kolhydrater

    nu i helgen gjorde jag en kanongod tårta med mörk chokladmousse på en botten av mörk choklad och rostade hackade nötter (hassel, valnöt, pistage och pecan)

  • Skymning

    Man kan också servera dessertostar med lite kex och någon slags frukt till. Gott och enkelt.

Svar på tråden Tips på sockerfria efterrätter ?