• Svanboet

    Vill ha nya skor!! - en aning OT

    Jag blir så lack så jag ruggar! Jag måste bara få gnälla av mig lite.

    Jag vet att jag har en aning konstiga dimensioner på mina fötter, en aning innebär alltså att jag har ytterst svårt att hitta dansskor som passar på mina fötter. Jo jag vet att dansskor inte riktigt hör hemma här i ämnet kanske men detta problem driver mig till vansinne. Jag kan ju inte direkt påstå att det är gott om dansbutiker i stan trots att jag bor i Gbg och att beställa över nätet en tid som denna med så svag krona gör ju att månadslönen går åt fortare än fort. Vad tusan gör man då? Hur är det tänkt att folk som jag ska kunna hitta skor som passar på fötterna?

    Skall tilläggas att skor, dans eller andra, inte är det enda jag har svårt att hitta i butik som ska passa på mig - nej ibland tror jag att dagens ideal är så hårt drivna att det inte ens tillverkas kläder eller skor som vi "icke-ideala" kan ha. Jag säger bara: Blä! Så det så!

  • Svar på tråden Vill ha nya skor!! - en aning OT
  • Sofinka

    Tjadu, har prexis samma problematik. Hatar att köpa skor, annat än sneakers då. Men för att vara lite kreativa och lösningsfokuserade: Dansbutiken på Vasagatan- kan det vara något? Ballet Point på Kastellgatan? NK skor eller någon av de mindre exklusiva boutiquer som man gärna missar? Kanske de har tips? Eller, gå till någon av bröllopsbutikerna och be om råd- de kan ju säkert sitta inne med schyssta skor eller tips om sådana. Kolla på eniro.se!
    Lycka till från knölfot

Svar på tråden Vill ha nya skor!! - en aning OT