Tunnbrödsrullar / Snittar. Recept?
Är det någon som har något gott recept på snittar / tunnbrödsrullar?
Några goa röror?
Är det någon som har något gott recept på snittar / tunnbrödsrullar?
Några goa röror?
Jag har en som jag brukar göra som brukar bli väldigt populär. Mosa grönmögelost, blanda med matlagningsyoghurt, bred på tunnbröd, lägg på skivad, kallrökt lax. Rulla ihop, skär i lagom "stubbar. Om du vill göra det festligare kan du lägga på en klick rom och sticka ner en dillkvist.
Något annat som är gott är att kavla ut smördeg, lägga på massa god fyllning som t ex fetaost, soltorkade tomater, oliver etc, rulla, skär till "kanelbullar" och in i ugnen.
Vi bjöd på väldigt uppskattade snittar av prusciotto
Enkelt, gott och kan göras dagen före
Lägg skivorna längs med varandra lite om lott. Blanda vitlöksost med lite creme fraiche så det blir lättare att bre ut, dock inte så det blir rinnigt. Bred ut röran på prusciottoskivorna, lägg på ett lager ruccola och rulla ihop som en rulltårta. Skiva sedan med en vass kniv lagom stora munsbitar
Jag har också ett populärt recept på tunnbrödsrulle med lax som är enkelt att göra.Det finns på ica.se
Tunnbrödsrullar med lax och wasabi
Buffé nr 4 2000, sid 12
Ingredienser
Portioner: 30
200 g färskost
1-2 tsk wasabipasta eller riven pepparrot
2 skivor tunnbröd
250 g tunt skivad kallrökt lax
1 knippe gräslök
Gör så här
Rör samman färskosten och wasabipastan/pepparroten. Bre ett tjockt lager färskost på tunnbrödet och fördela laxskivorna ovanpå. Finhacka gräslöken och strö över.
Rulla ihop från långsidan och slå in i tättslutande plastfolie. Låt den ligga i kylen ett par timmar (gärna över natten).
Skär den i ca 2 cm tjocka skivor strax före servering.
Lufttorkad skinka av valfri sort och créme på soltorkade tomater är oxå en höjdare!
Laxsnurror
Jätte goda och enkla :)
Ingredienser
12-20 st
200 g tunt skivad rökt lax
1 dl crème fraiche paprika&chili
2 kakor fyrkantigt mjukt tunnbröd
Gör så här:
Bred ut crème fraiche paprika&chili på tunnbröden. Lägg på laxskivorna och rulla ihop. Lägg rullarna i plast i kylen tills det är dags att servera. Skär med vass kniv i skivor.
Jag gillar verkligen dessa teriakyrullar från Arla. jag brukar göra dem med tonfisk istället för lax
www3.arla.se/Default____17653.aspx
Tack så mkt!!
Någon som vet någon utan lax?
Har några som inte äter det. Något med skinka kanske?
de med teryaki funkar jättebra att göra med rökt kyckling i skivor eller med tonfisk
renkött eller hamburgerkött och pepparrotsvisp är ju en klassiker annars..