Varning....tänk er för innan ni bokar fotograf
Hej!
Vill bara göra er uppmärksamma på vad er fotograf tar för efterbeställning.
Vi hade en underbar fotograf som vi bokade för en heldag, 12000 kr och då ingår 50 foton och 50 tackkort. Detta tyckte vi lät jätte bra. Vi glömde bara titta vad hon tog för extra beställning utöver de 50 bilderna.
Efter bröllopet fick vi ett bildspel med 1200 kort, som vi är jätte nöjda med. Problemet är att kunna välja ut 50 av dessa. Vi skulle vilja ha minst 100 bilder till. Men varje kort kostar 295 kr extra och då är det i den minsta storleken, de större kostar klart mer. Till råga på allt betalde vi henne för 2 timmar extra 800 kr/timme. Allt detta känns nu som bortkastade pengar.........för vi har inte råd och vill verkligen inte lägga så mycket pengar på foton.
Vill göra alla er brudar uppmärksamma på det vi inte var. Vill poängtera att vår fotograf var underbar och hennes foton lika så. Önskar bara att hon påpekat det för oss, då hade vi inte valt en heldag.
Lycka till alla brudar och brudgummar..