Blockljus på bordet
Kan man ställa blockljus rakt upp och ner på bordet utan att ha en ljustallrik under? Kommer att ha pappersduk så det gör inget om det skulle droppa lite stearin på.
Kan man ställa blockljus rakt upp och ner på bordet utan att ha en ljustallrik under? Kommer att ha pappersduk så det gör inget om det skulle droppa lite stearin på.
Skulle rekommendera att ha något under. Om inte ljusbricka så kanske en spegel. Köp gärna ett extra ljus och prova innan så du vet hur mycket det rinner.
ikea har små ljusglas för 5:-st
ljusfat! naturligtvis...
Vi hade dem direkt på duken. Var snyggast så. Hade ett sidenband längst ner och vårt monogram på ljuset.
Vänd ett vinglas upp å ner å ha blockljuset där!!
Blir skitsnyggt =)
Om man väljer ett ljus som inte rinner så är det ok att sätta direkt på bordet, men om det rinner stearin/paraffin så kan det bli riktigt fula fläckar på bordet under även om man har pappers- eller tygduk. Och i början av kvällen rinner ju inga ljus men när de börjar närma sig slutet av brinntiden så rinner ju ganska många, så provelda och se hur dina ljus beter sig. Och tänk på att om de står i drag eller om folk dansar och hoppar runt dem kan de rinna mer. Beror ju på hur vild fest det blir!
Vi hade små cirklar av genomskinligt plexiglas under.
De är kanon, syns knappt