• varelse

    Cylinderljus med blommor?

    Hej!

    Jag hittade inget bättre ställe att lägga in den här frågan på, så jag chansade.

    Jag undrar om någon vet var man får tag på cylinderljus? Och nu menar jag inte cylinderformade stearinljus, utan ihåliga cylinderglas som man häller dekorerar invärtes med vatten och någon fin blomma och sedan lägger på "locket" som också är i glas och har en liten urgröpning för att ställa värmeljus i.

    Är det någon som vet var man får tag i dessa? Och har något bra tips på blommor att lägga i dem eller någon bok med bra inspiration för dylika pyssel?

    Tack!
    /Varelse

  • Svar på tråden Cylinderljus med blommor?
  • Ester08

    Hej,

    Jag har sett bilder på det i fotogalleriet och letat efter det själv. I förra veckan såg jag ett ställe där man kunde köpa detta. Jag är ute och far en del så jag var i Katrineholm i en blomsterbutik. De hade två-delade cylinderglas/vaser. Den övre var för ljuset. Men man kunde även köpa bara en del, tror jag. Låg runt 45 kr styck. Så kolla blomsterbutikerna. Tips på blomma: rosknopp, rosblad eller orkidé. Jag tänker nog inte ha toppen utan ha ett flytande ljus som topp istället.

  • miranda j

    Hej, de finns i nästan alla välsorterade proslins- och glasbutiker av de lite mer kända kedjorna.

Svar på tråden Cylinderljus med blommor?