Någon med erfarenhet av ringar från Elmblads Guld?
Vill skaffa ringar i vitguld därifrån. Ska det vara någon viss procent guld eller nått så man vet om det är bra kvalitet?
Vill skaffa ringar i vitguld därifrån. Ska det vara någon viss procent guld eller nått så man vet om det är bra kvalitet?
Elmblads Guld på Götgatan i Stckholm, någon som varit där?
Vi beställde våra förlovningsringar på Elmblads. Släta vitguldsringar till oss båda som de tillverkade själva och vi är nöjda. Har däremot ingen aning om vilka procentsatser det ska vara av olika metaller, men de kan säkert hjälpa dig och förklara skillnaden mellan olika blandningar och olika "finhetsgrader" om det nu finns såna. Vi tycker de var seriösa och hjälpte oss hitta vår modell.
Och nu när det är dags för vigselring till mig så skissar jag lite på jag vil hur den ska se ut, och det lutar nog åt att vi beställer därifrån även denna gång.
Lycka till!