• rosalin

    hur ska vi göra? nått tips

    Har bestämt att vi ska förlova oss på våran 5-årsdag (5 år sedan vi blev ihop). Men det är en torsdag pluss att vi har en liten tjej på 5 månader och jag ammar fortfarande. Men vi vill ju göra något speciellt. Några bra tips??

  • Svar på tråden hur ska vi göra? nått tips
  • 2aug08

    Det går ju att bara ha det extra mysigt hemma. Laga god mat som man kanske inte äter så ofta. Kanske ta ledigt från jobbet och bara ha en familjedag.

  • lill malin

    eller så kanske du kan överraska med middag när han kommer hem?

  • Brudmaja

    Ni kan väl förlova er och bjuda familj eller nära vänner på middag och fira lite och sen bokar ni in en helg och firar igen när du slutat amma, ex. på er 3 månaders förlovningsdag eller nåt? Tycker jag skulle vara mysigt iaf, då får man ju som känna den där känslan igen så att säga! :)

  • Morr

    vi hade extra mysfrukost, med bubbel i glasen och sen en hel dag bara till oss själva och sen firade vi med restaurangbesök på kvällen.. tog en promenad på dagen också...ni kanske kan avboka allt annat den dagen och bara ta hand om varandra och er bebis..fem månader, då funkar det inte med barnvakt kanske? men vi förlovade oss på en fredag men gjorde det på vårt mysigaste sätt och det var jättehärligt.. för oss hade det varit jättekrystat om vi gjort något sådär superdupergulleromantiskt eftersom vi inte är så där spektakulära i vanliga fall.. tycker om vardagsromantik!

Svar på tråden hur ska vi göra? nått tips