• linil

    En som väntar på frieri- men inte kan fria själv.

    Hej!

    Jag måste bara får skriva av mig.
    Jag och min pojkvän har varit tillsammans väldigt länge så när vi förra året bestämde oss för att fira delar av midsommarhelgen själva så bestämde jag mig för att fråga om han vill förlova sig med mig.
    Detta vill han men han vill fira själv. Det har nu gått nästan ett år och det känns som om jag bara vänta.
    Iår kommer vi inte fira midsommar själva så det blir inget då.
    Men det är väl bara att avvakta och se när det sker. Men jag längtar efter att bli hans fru.

  • Svar på tråden En som väntar på frieri- men inte kan fria själv.
  • GrisRosa

    här e en till. Men vi har satt ett gemensamt förlovnings datum den 7 juli i år Då har vi iallafall blivit ringmärkta. Sen får jag se hur många år jag får vänta innan han äntligen friar...

  • LissAnna

    men om du frågat om han vill förlova sig så har du väl friat?! det innebär ju att man lovar att gifta sig...

    förstår inte, först förlova sig och SEN fria? känns bakvänt i mina öron...

  • atamon

    men LissAnna, det är väl många som förlovar sig utan att gifta sig?
    Alltså att man ser förlovningen för sig, och giftermålet som något annat? många resonerar ju att man är helt nöjd med att vara förlovad
    Linil frågade ju endast om pojkvännen ville förlova sig, hon frågade inte om giftermål. Och fria ville han ju göra själv.

    Till linil: Hinta lite om att det har gått långt tid på förlovningen utan frieri? för lite fint fram diskussioner om hur en del resonerar kring frieri. Si och så lång tid efter/in på förlovning osv
    Han är kanske bara bekväm och låter tiden gå? eller så har han något bra planerat.
    Vem vet hur karlar tänker alla gånger

  • tree

    att har diskuterat amne är inte alls samma som att göra det... och gå ned på knä och ger en ring! eller gå ut och köpa ringarna tillsammans...

    men jag förstå din förvirrandande over skillnad mellan en förlovning och fria... jag är engleksa så man fria bara... med det är en helt annan diskution

  • lilltass

    Jag tycker att det är sjukt löjligt att det är mannen som ska fria. Varför är det bara han som ska besluta om ens gemensamma liv och när man ska gifta sig.

    Jag tycker att det känns väldigt gammalmodigt och ser det som att vi kvinnor ger män ännu en del att kontrollera hos oss.

    Det där med att det är romantiskt är enbart något vi har socialiserats in i att tycka. Tycker jag iallafall.

  • Cornelia-07

    Ja, det borde vara helt ok men tyvärr ser det ännu inte ut så.

    TS, du tog initiativet till förlovingen och han har varit ärlig och sagt att han vill fria själv.Min erfarenhet är att killar som säger det rakt ut skulle inte bli så glada om tjejen friade. Jag tror tyvärr inte du kan göra så mycket mer än att hinta med glimten i ögat, men tjata inte, det brukar få omvänd effekt.

    Har ni några bröllop ni ska gå på? Det kan inspirera...

    Men det är klart, om det verkligen är viktigt för dig kanske du ska fråga honom vänligt men bestämt om han har funderat på att fria och när..!?

  • Saya

    Jag har också lite funderingar angående det där. Jag och min sambo ska förlova oss i augusti (i samband med att vi firar två år tillsammans). Vi har då en resa till Italien planerad och att vi ska förlova oss där var något båda tänkt på och när jag tog upp det hade han tänkt samma sak. Det var alltså ingen som frågade någonting utan vi bestämde mer eller mindre att vi ska förlova oss.

    Vi är båda två helt inne på att en dag gifta oss så min undran är då: Är det försent med ett frieri? Gick det i stöpet i samma minut som vi diskuterade vår förlovning? Kan man inte fria till någon fastän man redan är förlovade?

  • MrsMoreira

    Saya
    klart ni fortfarande kan fria till varandra! Min m2b friade egentligen första gången nästan ett år innan vi faktiskt förlovade oss. Vi stod i hans mammas badrum (vi var i hans hemland och hälsade på) och han sa, helt apropå: "I love you sweetie, will you marry me one day?"

    Men den "riktiga" förlovningen skedde inte förrän, som sagt, ett år senare. Och då kom vi båda överrens om att köpa ringar osv. Sedan gick det lite över två år till och han frågade mig om vi inte skulle bestämma ett datum för bröllop.

    Så jag har fått tre frierier! :)

  • Cornelia-07

    TS, en fråga: måste han fria just på midsommar? Eller det var nog inte så du menade...

    MrsMoreira: Ni är ju ett bra exempel på att frieri inte behöver komma samtdigt som frlovning. Nu följdes ju er förlovning av ett frieri senare, men många nöjer sig med att bara vara förlovade.

    TS, jag vill inte oroa dig i onödan, men har du tänkt på att han kanske inte vill gifta sig? Han vet ju att du vill och han vet att du kommer att svara ja när han frågar så vad hindrar honom...?!

  • P+T

    jag sitter i precis samma sits.. jag har hintat och hämtat kataloger med ringar mm.. detta är 2-3 år sen.. han har då sagt att han vill fria.
    När jag sen en dag frågade vad han ville med oss, hur hans planer såg ut inom 1,5 och 10 år.. så sa han att han tänkte att något speciellt skulle hände inom ett år, så tänkte jag att innan nyår 06/07 kommer han fria.. tänkte att han kan få till vår 5 års dags på sig i mars -07.. men inget händer.. Frågade han vad det var för speciellt som hände förra året för jag har inte märkt något.. Fick inget svar..

    Vet att man inte ska tjata fram det och nu har jag inte nämt det på väldigt länge. och tänkter inte ta upp det heller..
    Vi var på ett bröllop i augusti förra året och trodde då att han skulle bli sugen.. men nej. Visst jag kan vänta hur länge som helst på honom.. men jag vill att vi ska förlova oss nu.. hmm.. inget att göra antar jag..

  • Saya

    Om du inte friar till honom då vill säga

  • Brud2010?

    Jaa...jag vill oxå vara en fru till min sambo.
    Men samtidgt vi har inte bråttom att märka en datum på almanackan.

    Vi hade pratat om att gifta på vår 5 årsdagen (förlovning)den 28 feb 2009 eller sommar 2010 då har var varit tillsammans snart 10 år.

    Men vet inte hur det blir, vi väntar en augustibebis o har en aprilflicka.
    Så vi vet inte när det bli av.

    Ähh men vi gifter oss en dag iaf!

  • linil

    Hej!

    vad roligt att det har hänt lite på den här tråden.

    Vi kommer att gå på en hel del bröllop i sommar, vilket eg har varit så de senaste åren så jag tror inte det inspirerar honom.

    Däremot har jag märkt att han är lite orolig för att vi inte har råd att gifta oss så i helgen har jag fått honom att öppna ett gemensamt sparkonto - bröllopskonto. Så förhoppningsvis är det inte långt kvar till ett frieri.

    Till er som tycker det är gammelmodigt att han ska fria så har han sagt det sen vi blev ihop så det är inget som gå att ändra på trots att jag försökt diskutera det.

  • lilltass

    Men kom igen tjejer! Om det nu är så viktigt att gifta sig, varför friar ni inte själva?
    Måste ni sitta och vänta på att er karl ska bestämma det åt er? Ta kontroll över ert liv och fria själva eftersom ni nu verkligen vill gifta er. Ganska enkel lösning på det problemet tycker jag.

  • Cornelia-07

    linil: Der kanske är den ekonomiska biten som oroar honom. Smart med sparkontot. Sen kan du ju hinta om att du inte nödvändigtvis behöver ett dyrt bröllop (om det är så vill säga).

    lilltass: Att fria till någon som uttryckligen sagt att den själv vill göra det, alternativt till någon som troligtvis inte vill, är inte att ta kontroll över sitt liv utan snarare manipulation (man kan lätt känna sig pressad att svara ja.) Bättre att tillsammans prata om det innan så att man vet var man har varandra.

  • MissLovely

    Cornelia-07 kunde inte ha uttryckt det bättre själv. Det är inte att han har kontroll utan att TS även respekterar att han väljer att fria till henne eftersom det verkar vara något HAN vill göra. Det är inte lönt att hon friar om han endå kommer säga nej. Håll ut TS! :)

  • lilltass

    Men då kan hon ju inte vinna hur hon än gör. Han friar inte trots att hon är tyst och väntar, och han säger nej om hon skulle fråga.
    Det känns som en jättejobbig situation och det känns som hon inte har någon kontroll över hur det kommer att bli. Det ligger ju i hans händer hur hon än gör. Det va det jag syftade på.

  • Cornelia-07

    Helt maktlös är man ju inte i en sån situation. Man har valet att avsluta förhållandet om det är en "issue" för en och man inte vill samma sak i livet. Alternativt kan man acceptera att man har ett bra förhållande och att det inte är så viktigt med en ring eller inte. Att fria till nån som inte vill bli friad, löser inget.

    Jag hade nog frågat honom hur han tänkte när det gällde framtiden, giftermål etc och ungefär när han kunde tänka sig det. Sen skulle jag sätta upp en tidsgräns för när jag skulle vilja att han hade friat alternativt att vi bestämt datum för bröllop. Men jag skulle inte väntat i evigheter om det var jätteviktigt för mig. Men sånt här är ju oftast lättare i teorin.
    Så ja...håll ut TS, om ni har ett bra förhållande i övrigt.

  • linil

    Hej tjejer!

    Tack för era inlägg!

    Jag tycker det är väldigt viktigt att gifta sig och det gör min pojkvän med. Men när i tiden det ska äga rum har nog varit lika tankar för oss.

    Nu kan jag säga att sparkontot har gjort susen. Om jag pratar om ngt vi ska göra så säger han nu själv att "nej, vi måste spara pengar."
    I helgen pratade vi dessutom litegrann om vårt bröllop med och jag tror att en förlovning snart kommer att äga rum.
    Vi har nämligen pratat väldigt löst om tidpunkt för bröllop. Hysch! Det är hemligt.

Svar på tråden En som väntar på frieri- men inte kan fria själv.