• sessa_

    möhippa!! hjälp!

    ..måste ha hjälp. Ska ordna en möhippa till min bästa kompis. Har hittills kommit fram till att vi ska på picknick och på någon nattklub som sista stopp. Men vad kan man göra mellan?

    Behöver verkligen alla tips ni har..

    Fakta: Hon gifter sig i ett annat land så att ni har det i tankarna.

  • Svar på tråden möhippa!! hjälp!
  • centrina

    Gå på spa är ju alltid härligt och bli lite ompysslad tillsammans med sina bästa vänner. Låta henne gå en kurs och lära sig tex någon rolig dans eller att baka en tårta osv. Det kanske fins något hon alltid velat prova på men aldrig vågat, typ hoppa fallskärm? Oj oj oj vad mycket kul man kan göra!

  • sessa_

    Det finns en nationalpark i närheten och vi tänkte fixa en tipspromenad, men vet inte vad man kan ha för frågor (känner inte hennes m2b så väl).

    Problemet är att ingen av tjejerna bor i samma land, utan alla bor i sverige och kan inget om spa m.m i detta land. så det får nog bli lite olika lekar o sådant. några ideer??

  • centrina

    Ni kan ju göra frågor om dom som par som hur dom träffades, det första hon tänkte om honom, vad hon trodde/tror han tyckte om henne, när hon förstod att hon var kär i honom osv. Frågerna kan hon besvara genom att skriva en liten snutt om varje sak. Alla hennes svar sparar någon av er och skriver ihop till en sammanhängande text/berättelse som ni kan ge/läsa upp för brudparet på bröllopsdagen. Självklart håller ni hemligt för bruden fram till dess vad ni ska göra med hennes svar. Kanske en ide?

  • Lina_K

    Vet ni vilken stad hon ska gifta sig i så finns ju ALLT på nätet. Ni kan boka spa, laserdome, whatever över nätet. Ring och prata med restaurang, badhus etc etc. Att ordna hippa i ett annat land är ju knappast svårt idag!!!???

    Kör hårt!

  • littlepixiegrl

    sessa: Vilket land är det?

  • sessa_

    Jag kan tyvärr inte avslöja det, ifall bruden skulle hänga på BT. Men just den staden är det inte så lätt att boka över internet på.

    centrina: tack för tipset, ska verkligen greja med dem frågorna, får väl lära känna hennes m2b bättre. Gulligt med berättelsen på bröllopsdagen :)

    Några fler tips???

Svar på tråden möhippa!! hjälp!