• chihiro

    Byta Namnfrågor

    Hejsan

    Vi funderar på att byta efternamn båda två, eventuellt ta sambons mammas namn. Men hur gör man nu för att det ska bli billigast? Har förstått att man kan göra så att en byter namn först och sen får den andre namnet vid vigseln. Men vi har en dotter oxå som vi vill ska ha samma namn. Går hon att klämma in nånstanns el blir det så att vi måste betala för två?
    Sen är min sambo lite orolig för sitt arv av sin farfar (han har sin pappas efternamn men pappan lever inte längre. Om han byter namn påverkar det vilket namn som står i farfarns testamente? Farfarn har nämligen blivit lite konstig och går inte riktigt att prata med längre :-P (heh, man känner sig lite girig men sambon är den enda levande släktingen och annars snor ju staten alla pengar)
    Nån som vet nått ??

  • Svar på tråden Byta Namnfrågor
  • chihiro

    ingen som har några tankar eller idéer ?

  • Daia Gräddnos

    Namnbyte kann ju alltid bli en känslig sak... För hela familjen...

  • chihiro

    ehm, kan ju hända men det hjälper inte oss så mycket i de här frågorna ;)

  • chihiro

    nån som vet var man kan kolla upp den juridiska biten?

  • chihiro

    lillprinsessan
    Ska man fråga skatteverket vad som gäller i testamentet? hmm..uscha va krångligt de här va :-P typiskt att jag lovade sambon att ta reda på vad som gäller

  • 26maj2007

    så här ska vi göra.

    min blivande söker vårt nya efternamn via prv pris 1500:-.

    sen får jag det nya efternamnet vid vigslen.

    vi har inte funderat på det inu om barnen kommer att få det nya namnet innan eller efter.

    så har efternamnet blivit godkännt från prv för maken. så är det ju fritt fram sen att göra ändrig via skatteverket för barnen utan att det kostar något.

  • anne på grönkulla

    Jag tror inte ett nytt efternamn påverkar vad som står i ett nefintlgit testamente - min faster stod omnämnd under ett annat efternamn i farmors o farfars testamente som skrevs på 70-talet och har bytt namn 2 ggr sen dess och hon har haft full rätt att ärva ändå utan problem för den sakens skull, vad jag vet. Kanske måste man visa papper på att man är samma person, men det går ju att spåra via personnummer och folkbokföringen.

    Däremot kan ju en släkting som blir sur för ett namnbyte ändra i sitt testamente (men barn kan inte göras helt arvlösa) - men då är det ju en annan situation.

  • anne på grönkulla

    Men enklast frågar ni en jurist med familjerättspecialisering om ni vill ha ett säkert svar på "vad som gäller"!

  • chihiro

    26maj2007
    Kostar det inget för barn att byta namn?

    anne på grönkulla
    Jag tror inte farfarn skulle märka nånting om sambon bytte namn ;) Sen frun dog har han inte velat prata med någon släkting, han lägger bara på luren. Så visst kan man ha otur och han bestämmer sig för att ge alla pengar till nått annat ändamål men det är ju svårt att påverka när man inte kan prata med honom :-P

  • chihiro

    anne på grönkulla

    Vet du var man hittar en sån?

  • anne på grönkulla

    Fråga på er bank, eller via facket - om ni inte vill gå till en advokatbyrå (det kan vara dyrare). Eller skriv till någon tidnings rådgivningsspalt för privatekonomi/juridik - DN har t ex.

    F ö finns det ju massor med kvinnor som byter efetrnamn utan att jag nånsin hört talas om att det på något sätt skulle påverka deras arvsrätt. Jag ser ingen anledning till att det skulle vara annorlunda för män - namnlagen har ju varit könsneutral sen början av 1980-talet.

  • 26maj2007

    inte om ni gör namnbytet på barnen via skatteverket.

  • 26maj2007

    då ska det ju självklart var ett byte till någon av föräldrarnas namn.

  • lillprinsessan

    Jag tänkte gällande namnbyten + barn. Ursäkta missförståndet!

  • chihiro

    jag har börjat förstå det nu

Svar på tråden Byta Namnfrågor