• Evelina84

    Ska vår brudnäbb strö blad?

    Vi ska ha mina systrar som brudnäbb resp. tärna. De kommer att vara 10 och 17 år och de ska gå in i kyrkan framför oss. Vi har inte bestämt om vår brudnäbb ska strö rosenblad.

    Är det vanligt? Vart hittar man en passande korg? Hur fixar man bladen, köper man rosor, hur många?

    Vart brukar prästen gå? Eller står han framme vid altaret?

  • Svar på tråden Ska vår brudnäbb strö blad?
  • Lucia05

    Hör med kyrkvaktmästaren så det är okej att strö blad i kyrkan.

  • skorpan_

    Vi hade två små näbbar (5 år)som gick framför oss och skulle strö blad framför oss när vi gick in, dessvärre så missförstod det de hela och strödde de för våra gäster efter oss när vi gick ut. :)

    Så visst kan de strö rosblad. Vår florist ordnade korg samt rosblad vi ville ha samma färg som i buketten).
    Men annars kan du säkert hitta några fina korgar på någon blomsterbutik eller liknande. Angående rosor så köper du själv och plockar dem eller lämnar det till floristen. Billigast kanske är att köpa själv på ica eller dylikt.

  • Fjällräv

    Vem ska städa upp de strödda rosenbladen?

  • Fru Kroon

    Kolla ordentligt först med kyrkan, för vi fick nej på frågan om vi fick ha rosblad istället för ris. Det är trist om man får skäll på sin stora dag.

Svar på tråden Ska vår brudnäbb strö blad?