Stickbeskrivning på Par vantar??
Såg att någon önskat sig hållahanden vantar alltså en vante till tjejen, en till killen och en gemensam för att kunna hålla handen.
Hur skjutton stickar man sånna?
Såg att någon önskat sig hållahanden vantar alltså en vante till tjejen, en till killen och en gemensam för att kunna hålla handen.
Hur skjutton stickar man sånna?
Kanske en bred vante utan tummar? Annars blir det ju väldigt svårt att räkna ut hur tummarna ska sitta... *hmmm* Plus att det inte blir så mycket hålla handen om tummen ligger utanpå, eller? Borde funka att helt enkelt plussa antalet maskor för killens handled och tjejens handled. Intressant fråga!
Borde man inte kunna sticka den gemensamma vanten som en muff med en mudd i vardera änden?
Inte alls en tokig tanke med två muddar! *gillar* Men själva vanten bör gå neråt, man har ju händerna/armarna neråt båda två, så det borde vara två muddar uppifrån och sen en "påse" för händerna. Eller tänker jag fel?
Kolla här vad som fanns på husmusen.blogg.se/pyssel.html ! En stickbeskrivning! home.no.net/hpjohnsn/strikking/kjaerestevotter_02.htm
Kirsto, du hjälper mig visst med allt! Tusen tack!"
MrsCanavan: Haha! Tur idag! Du, såg du de sydda parvantarna på husmusens blogg? Också fina! Såg ut att vara sydda i typ fleece.
Rulla nedanför mitten, låååångt ner bland allt pyssel!
Helt underbara! Sånna vill jag ha!! Inte så säker på att M2B tycker dom är lika charmiga, men han får stå ut, jag tycker dom är gudomliga!
Tycker också att de är fantastiska!! Jag tror bestämt att jag ska försöka göra ett par såna till mina kompisar som gifter sig i sommar. Fel säsong, men en romantisk grej.
Min svärmor gav oss ett par, som hon sytt i fleece, när jag fyllde år! De är jättemysiga!