• amandan

    Ni som har fått p-piller utskrivna mot akne!

    Har några frågor till er som har fått p-piller utskrivna mot akne!

    1. Vad fick ni för märke utskrivet?
    2. Fungerade det? Försvann aknen?
    3. Hur lång tid tog det innan ni märkte något resultat?

    Vore jätte tacksam för en MASSA synpunkter!

  • Svar på tråden Ni som har fått p-piller utskrivna mot akne!
  • fialotta62

    hejsan!!

    Jag har ätit DIANE, för mig började man först märka skillnad efter 6-8 veckor.
    Men min hy blev mycket mycket bättre.. så jag åt dom i flera år.
    Hoppas du finner lösningen..

    Kram

  • Nickolina

    Om det är för finnar du vill ha p-piller tycker inte jag att det är någon god idé...iochförsig äter jag yasmin och har fått fin hud av detta...men om du har finnar skall du be att få antibiotika istället...Antingen som creme el tabletter...får du som tabletter skall du vara noga med att äta mycket dofilus fil och proviva för det är som den rensar magen på goda bakterier och stör tarmfloran...det är vedertaget så glöm ej de goda bakterierna kram

  • amandan

    Har redan fått antibiotika utskrivet, och har ätit det i tre omgångar utan några större förbättringar. Så nu känns det som det är läge att testa något nytt!

  • Brummelisa -06

    Jag fick Diane utskrivet och det har hjälpt mig väldigt bra. Det tog kanske en månad eller nåt innan man märkte nån förbättring men därefter har det verkligen fungerat bra.

  • amandan

    Gick du till barnmorska eller läkare för att få det utskrivet?

  • Nickolina

    vad säger din hudläkare om problemet?

  • 20th century fox

    Jag har oxå ätit Diane. Käkade ett halvår och jag märkte inte någon större skillnad förrutom humörsvängningar och andra biverkningar.

    Enda alternativet som återstod för mig var Roaccutan och då skrev läkaren först ut Differin. Otroligt nog så har jag faktiskt märkt skillnad med den. Jag är inte helt bra men med tanke på biverkningarna som är typ inga så är jag nöjd med resultatet.

  • Jajosefina

    20th century fox;

    Min husläkare erbjöd sig att skriva ut Diane, men jag "tackade" nej och han är ingen hudspecialist...!

  • otroligt_men_sant

    1. Yasmin
    2. Fungerade utmärkt, aknen var borta och jag fick inga biverkningar
    3. Inom en månad kunde jag märka reslutat

    Jag har slutat äta Yasmin och min hy försämrades lika fort.

  • bare

    1. Yasmin
    2. har bara käkat det i ca 1 1/2 vecka, så jag förväntar mig faktiskt inget än. Har inte "hemsk" akne, barnmorkan tyckte jag såg jätte slät och fin ut men då hade jag en riktigt bra dag utan en enda finne (tänk om alla dagar var så:))
    3. som sagt, för tidigt att säga, men det kan ta 3 månader innan man ens börjar se nåt resultat
    Lycka till!

  • bare

    Ville bara tillägga, på bara 1 1/2 vecka har jag gått ner nästan 3 kg, har inte ändrat kosten eller tränat mer så jag anar att det är Yasmin som har tagit bort en del vattenansamling eller nåt...Dock har jag spända bröst (o stora:)) men det hoppas jag går över. Mådde lite illa förra veckan, men det är ganska normalt. Yasmin är ju känt för att ge ganska få biverkningar jämfört med andra p-piller.
    Jag måste vara riktigt känslig för hormoner, för nu gråter jag också för minsta lilla... Men om Yasmin kommer hjälpa mot mina hormonfinnar så tycker jag lite biverkningar är värt det.

  • amandan

    Nån som har fått yasmine utskrivet av en läkare, eller är det bara barnmorskor som skriver ut?

  • otroligt_men_sant

    Just det, jag gick också ner 3 kilo när jag började äta Yasmin och fick lite större bröst.
    Fick Yasmin av barnmorska, har aldrig frågat läkaren utan gick på en "drop in" tid och fick piller. Ganska smidigt.

  • Lenchen

    Jag fick inte Yasmine for acne, utan bara som vanligt p-piller. Jag har haft problem med finnar, men jag markte tyvarr inte nagon forbattring med Yasmine. Annars ar det ett bra piller dock.

    Nu har jag nastan inga finnar langre, men det har jag uppnatt med hjalp av cremer och zink fran en hudlakare.

  • nano

    Yasmin kan skrivas ut av alla.
    Diane bara av läkare.
    Själv skulle jag hellre gå på roaccutan än diane.

    20th century fox:
    Hur länge har du använt differin?
    Jag var också på väg att få roaccutan (eller Diane, som jag inte vill ta) men min läkare ville prova differin+antibiotika först. Efter 8 1/2 v har det hjälpt helt ok, har fungerat bra på hakan+kinderna, jag har däremot några knottror kvar i pannan och får se vad hudläkaren säger när jag ska dit om 1 1/2 v. Har du blivit helt fri från finnarna?

  • 20th century fox

    nano - det låter som samma för mig. Jag hade värst på hakan och kinderna och det är i princip borta. Knottror i pannan hade jag inte så mycket innan, men har nu helt plötsligt?!? Man kanske ska testa å sluta helt i pannan då?

    Jag tror har använt lite mer en ett halvår..kanske sen april eller nåt. Fast efternågra månade så har jag trappat ner användningen. Jag har märkt att om jag använder varje dag så blir det ibland värre. Så jag kör typ varannan eller efter behov. Då blir det bättre. Sen använder jag oxå en fuktighetskräm för torr hy som heter Propyless.

Svar på tråden Ni som har fått p-piller utskrivna mot akne!