• Felice

    Det här med vikt och p-piller

    Jag vill gå ner en del i vikt till mitt bröllop nästa sommar eftersom jag inte trivs med min nuvarande vikt och för att jag tycker att de flesta klänningar sitter snyggare om man inte har massa överflödiga kilon.

    Jag vet att jag gick upp mycket i vikt när jag började med p-piller för ca tio år sedan och undrar nu om ni vet om man generellt går ner i vikt när man slutar med dem?
    Kan för övrigt säga att jag tränar regelbundet och äter bra men ändå händer inte mycket med min vikt. (166cm, 76kilo)

  • Svar på tråden Det här med vikt och p-piller
  • Nyfiken gul , nu fru

    ja för mig så gick jag ner 15 kg när jag slutade med mina piller....

    jag blev oerhört hungrig o sötsugen av hormonerna så jag åt nästan hela tiden i någon variant.

    De känslorna försvann när jag slutade med p-pillerna och jag gick ner ca 15 kg på ett halvår...

  • pickolina

    För mig blev det tvärtom, jag började öka i vikt när jag slutade... Började med pillerna igen och viktökningen slutade.. Slutade med pillerna igen och började öka igen... Testat fram och tillbaka och jag ökar definitivt av att sluta med pillerna. Så det där är olika... Men många verkar gå ner i vikt när de slutar.

Svar på tråden Det här med vikt och p-piller