• AnnLee

    Min kjol är "elektrisk"?!

    Jag har köpt en linnekjol med foder som jag ska ha till helgen. Till min stora förtret är fodret elektriskt och slingrar sig om benen.
    Vad kan man göra? Jag reser imorgon och hinner inte tvätta den längre. Blir det hela värre med strumpbyxor eller hur var det?
    Finns det någon som har nåt husmorsknep eller liknande?

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Min kjol är "elektrisk"?!
  • Moloko

    Japp, smörj in dina ben med fet kräm. Hjälper mot statiska kläder

  • Ananas

    Det finns antistat-spray att köpa på t.ex. färghandlar. Den funkar jättebra! Kanske inte funkar för dig om du ska åka imorgon men till nästa gång.

  • Mamamu

    Hej, lite i sista minuten men hoppas du hinner läsa detta ändå. Om du tar en blomsprayflaska och blandar lite vanligt sköljmedel med vatten och sedan hänger du kjolen ut-och in och sprayar på fodrer till kjolen. Det ska inte bli blött utan bara som om du sprayar håret t.ex. det brukar hjälpa otroligt bra. Lycka till!

Svar på tråden Min kjol är "elektrisk"?!