• jcv

    Festklänningar i Stockholm?

    Hej,

    har någon tips på butiker med fina festklänningar i Stockholm city, inte de dyraste butikerna, men gärna lite finare.

  • Svar på tråden Festklänningar i Stockholm?
  • c_t

    Tara Jarmon, Karen Millen (biblioteksgatan)
    Laura, Zara (Norrmalmstorg)
    Åhlens City, NK

  • jcv

    Tack!
    Flera förslag? *puff puff*

  • Raspberry

    Har du nåt emot second-hand?

    Det finns en jättecharmig liten second-hand butik som endast säljer festklänningar. Det är väl mer vad man skulle kalla vintage. Väldigt fina och välbehållna klänningar, dräkter etc.

    Tyvärr kommer jag inte ihåg vad butiken heter eller vad gatan heter där den ligger (gud vad bra hjälp jag är egentligen...) Men om du vet var Kungliga Biblioteket ligger så är det gatan som ligger till höger om KB (där Crazy Horse ligger). En bra bit upp på gatan, bort från Stureplan.

    Allvarligt så kan jag verkligen rekommendera den, har själv köpt en klänning där en gång. Fast iof är det inte alltid billigast. Har för mig att den jag köpte kostade runt 700kr (men den skulle ha kostat MYCKET mer ny)

  • jcv

    Raspberry

    Är det Saker&Ting på Sturegatan 28 du tänker på?

Svar på tråden Festklänningar i Stockholm?