2008 sommar bröllop fler
än jag som har det så långt framåt i tiden ? 'om det finns så är denna vår tråd där vi kan prata och diskutera planera lite .
än jag som har det så långt framåt i tiden ? 'om det finns så är denna vår tråd där vi kan prata och diskutera planera lite .
Hallå tjejer, ni får ju inte glömma bort vår tråd!
Nej klart vi inte ska glömma... bästa tipsen ju!! ;) vi måste få fram mera ideér ... hihi
hur har ni tänkt dekorera borden? med blommor, ljus eller annat?
Själv har jag tänkt ha lila flytljus i skålar på borden eftersom lila och silver är vårt tema så ska jag ha massa silverkonfetti också utstrött över dukarna... längre har jag inte kommit... NI då?
Och en till fråga: ;)
Er brudtärna... själv funderar jag på att ha fyra stycken, en första tärna ( min syster) och sedan mina 3 närmaste vänninor men har inte bestämt mig än.. hur ska ni göra med tärnans/nornas klänningar och frisyrer betalar ni eller gör de det själva?
nä inte glömmer jag bort tråden inte ;) frågade lite om vi kunde ta och gifta oss i januari istället pga då är en bekant utbildad färdig präst :) men de blir nog som vi planerat från början .
Snitte:
Vi ska ha två tärnor, mina två närmsta vänner. Vi står för deras klänningar, hår, smink mm eftersom vi tycker att det är vår "plikt" när det är vi som frågar dom.
ingen tärna eller sådant bara två vittnen :) duka bordet eller färgtema har vi inte riktigt bestämt mer än att jag vill ha grå vitt.
Okey.. ja det är lite olika hur man resonerar,,, andra resonerar ju att tärnan ska betala allt för att det är en ära att få vara tärna.. men jag vet inte hur jag ska göra... :/
Man gör ju som man själv vill och tycker, tror inte tärnorna tar illa upp av att de behöver betala själva, för det är ju som du säger en ära att få vara tärna!
Min tärna (min absolut bästa vän) kommer nog betala allt själv, men jag kommer nog ge henne en gåva av något slag för att visa hur mycket hennes närvaro betyder för mig.
Vad gäller bordsdekorationer så ser jag framför mig en massa ljus, blomarrangemang och pärlor. Allt i vårt färgtema förstås
ja jag hade nog också tänkt ge mina tärnor en gåva, men eftersom jag vill att de ska ha lila klänningar efter temat så kanske jag ska vara med och betala dem, kanske 1/2 och buketterna om de fixar hår och smink och så.. låter det fair tycker ni?