Publicerad 18 november 2010 Uppdaterad 18 november 2010
Textstorlek 1 2 3

Fotografering

Bröllopet är en stor höjdpunkt i livet och minnena bevaras mycket levande med fotografier, en bild säger som bekant mer än tusen ord.


Att se på stillbildsfoton är dessutom ett perfekt sätt att umgås. Tillsammans med släkt och vänner kan man återblicka och minnas händelser ur olika perspektiv.

Val av fotograf
Om brudparet vill ta bröllopsfotografier hos en fotograf, vilket är traditionellt, är det viktigt att vara ute i god tid och boka fotografen. Detta gäller särskilt om brudparet väljer att gifta sig vid en populär tidpunkt på året, tex. pingst eller midsommar samt om de väljer en känd och populär fotograf. Titta gärna på fotografens tidigare bröllopsbilder genom t.ex mässor, dagstidningarnas bröllopsannonser eller webbplats för att få en god uppfattning av fotografens verk. Gå även på andras rekommendationer, tillsist är det en god idé att bestämma ett personligt möte innan ni bokar fotografen.

Porträttfotografernas Yrkesorganisation, förkortat PYO, vill verka för att porträttfotografin i Sverige ska hålla en hög standard, här kan du läsa vad du bör tänka på vid val av bröllopsfotograf.

När ska man fotas?
En återkommande fråga är NÄR man ska fotograferas - före eller efter vigseln. Det som är viktigt är att sätta av tillräckligt med tid för fotograferingen, före vigseln har man ofta mer tid att fotograferas i lugn och ro. Ett vanligt argument har ofta varit att man då även slipper ris/konfetti i håret, men eftersom det har blivit allt vanligare med naturliga bilder så är det ett tankesätt som är något föråldrat.

Något som blivit allt vanligare på senare tid är att gå ifrån det traditionella helt och hållet genom att fotas redan på en fredag eller till och med på en torsdag, om man gifter sig på en lördag. Man kan då fokusera på fotograferingen i sig utan stress och det blir dessutom som ett genrep inför själva bröllopsdagen, man kan säga att man förlänger bröllopskänslan en aning. För visst är det väl synd att bara få bära de festliga kläderna EN gång. Det krävs dock en del praktiska bestyr för den här typen av arrangemang, t.ex två håruppsättningar. En annan del som är positiv är att man får en bättre helhetsbild och uppfattning av hur man ser ut när alla kläder och annat sitter på och då finns det fortfarande tid att göra små förändringar för att bli helt nöjd på bröllopsdagen.

Var och på vilket sätt ska man fotas?
På 60, 70- och 80-talen var det vanligt att fotograferingen skedde inomhus i fotografens ateljé/studio. Nuförtiden har det blivit allt vanligare att fotografera sig utomhus i passande miljö, regn är oftast inget hinder.

Det vanligaste är att brud och brudgum poserar lite olika på bilderna som tages hos fotografen. Ta gärna med tärna, marskalk och eventuella brudnäbbar på något fotografi. Det kan också vara roligt att göra något annorlunda, t.ex. att brudgummen lyfter upp bruden i sin famn eller liknande. Kort sagt är variationsmöjligheterna praktiskt taget oändliga. På senare tid har även reportagefotografering blivit populärt, ofta är bilderna tagna i svartvitt. För den här typen av fotografering krävs i regel att man tar många kort i tät följd för att fånga de där speciella och spontana ögonblicken.

Publicerad 18 november 2010 Uppdaterad 18 november 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

BÖRJA PLANERA NU! Hitta lokala fotografer, frisörer, festlokaler och mycket mer!


KÖP & SÄLJ

Ekotemplet 2013 Vigsel & Seder    Av: Kemilie 2012-08-28    Senast: chiarare87 2013-05-16 0 28
Maj 2013 Vigsel & Seder    Av: fia1982 2012-08-02    Senast: CharliesChoice 2013-05-16 0 514
Hur tar ni er till vigseln? Bil, häst, moppe? Transporter    Av: Forumvärd 2012-07-12    Senast: Linnea89 2013-05-15 0 76
Planering av kyrklig välsignelse är på gång =) Vigsel & Seder    Av: Carin85 2013-05-14    Senast: Obesvarad 0 0
Kan man bara bjuda vissa barn? Vigsel & Seder    Av: Louise79 2013-05-11    Senast: passionsblomman 2013-05-14 0 23
Lista för vigsel i ekotemplet år 2013 Vigsel & Seder    Av: suzanna001 2012-09-23    Senast: AH01 2013-05-10 0 14
Hyra veteranbil i Göteborgstrakten? Transporter    Av: marremarre 2013-04-16    Senast: Tarzan66 2013-05-08 0 1
Corvette Stingray Transporter    Av: Puman08 2013-05-06    Senast: Tarzan66 2013-05-08 0 1

BILD-tråd brudbuketter

Visa din bukett och kika på andras!

Bildtråd ringar 2013

Visa din ring - kolla in andras.
Kan man bara bjuda vissa barn? Vigsel & Seder    Av: Louise79 2013-05-11    Senast: passionsblomman 2013-05-14 0 23
Planering av kyrklig välsignelse är på gång =) Vigsel & Seder    Av: Carin85 2013-05-14    Senast: Obesvarad 0 0

BILD-tråd brudbuketter

Visa din bukett och kika på andras!

Bildtråd ringar 2013

Visa din ring - kolla in andras.
Planering av kyrklig välsignelse är på gång =) Vigsel & Seder    Av: Carin85 2013-05-14    Senast: Obesvarad 0 0
Västgötska och gotländska traditioner Vigsel & Seder    Av: Tillys 2013-04-23    Senast: Obesvarad 0 0
Förnya våra äktenskapslöften Vigsel & Seder    Av: Forever 2013-04-17    Senast: Obesvarad 0 0
Hyra båt i Stockholm Transporter    Av: Red Lion 2013-03-16    Senast: Obesvarad 0 0
Busstransport i Jönköping Transporter    Av: johnnypanic 2013-03-05    Senast: Obesvarad 0 0
Tips på borgerlig vigselförrättare i Malmö? Vigsel & Seder    Av: Larsdotter 2013-01-27    Senast: Obesvarad 0 0
29 dec Vigsel & Seder    Av: Sadae 2012-12-25    Senast: Obesvarad 0 0
Solosång - 9åring Vigsel & Seder    Av: FrökenMäkelä 2012-10-22    Senast: Obesvarad 0 0

BILD-tråd brudbuketter

Visa din bukett och kika på andras!

Bildtråd ringar 2013

Visa din ring - kolla in andras.

Annat innehåll

Har du många nära vänner?

Ja, fler än 15
Ja, fler än 5
Nej, inte många
Föreslå en fråga Diskutera frågan

Veckans par

Elin och Pär Juteståhl, Uppsala


▾ Partnerlänkar ▾
channels
channels