Mode

Frack

Svart frack är nog det vanligaste alternativet för brudgummen vid medelstort till stort bröllop med kyrklig vigsel. Det finns även andra färger på frack även om det är mindre vanligt, tex. vinröd, grå och mörkgrön. Enligt traditionen får frack endast bäras vid eftermiddagsbröllop. Dock är man längre inte så benhård på traditionen utan väljer mer efter smak.

Fracken har svarta byxor med revärer och svart jacka som är tvådelad baktill.
Till fracken bärs styvstärkt vit hårdbröstad frackskjorta med snibbig hög krage, vit rosett och väst samt vit näsduk. Frackskjortan har stärkt skjortbröst i pikétyg. Den har två eller flera hål där lösa bröstknappar ska sättas.
Manchetterna har har också stärkt tyg av piké och hål för manchettknappar, observera att svarta maschettknappar markerar sorg.
Till frack bärs svarta stumpor och svarta tunna lackskor.

Armbandsur är numera accepterat, men mest elegant blir det med fickur.

Frack går bra att både hyra och köpa. Att hyra hela paketet kostar runt 1000-1500 kronor, då brukar inte maschettknappar ingå. Att köpa fracken blir dyrare; runt 3500-5000 kronor, men om man vet att man kommer ha stor användning av den även i fortsättningen kan det vara värt att köpa. Står det högtidsdräkt på inbjudan är det frack som gäller.

Annat innehåll


▾ Partnerlänkar ▾