1. Göm
    trådstart

    Spara till DeliciousDela på Facebook

    Vår pyssel o planeringstråd! Bröllop 4/8 i Sala

    Tor 3 maj 2012 14:13 Läst 620 gånger Totalt 13 svar

    Hej! Här tänkte jag försöka uppdatera vad vi håller på med inför vår stora dag!

    Har än så länge pysslat med inbjudningskorten, de ska gå iväg imorgon

    Ikväll ska vi iväg o prova kläder, har mest plöjt igenom en massa kinasidor, men vet inte om jag törs...

    Ha det bra så länge!

    Carolin

    « 1                         »

    1. O så här blir dom...detta är vårat provkort, så det har blivit lite stött i kanten, men vi är nöjda!

    2. Och såhär ser de ut inuti
    3. Tänkte göra hjärtan med en pärla på o ha lite som bordsdekortioner, men fick lite beslutsångest om man istället skulle göra dem som placeringskortshållare. Tror jag tycker dom var bäst bara som hjärta....eller?

    4. PeteroCarolin skrev 2012-05-13 13:47:14 följande:
      Tänkte göra hjärtan med en pärla på o ha lite som bordsdekortioner, men fick lite beslutsångest om man istället skulle göra dem som placeringskortshållare. Tror jag tycker dom var bäst bara som hjärta....eller?

      Va fint du gör!! Du tycker hjärtatrna om hållare var fintast!!! :)
    5. PeteroCarolin skrev 2012-05-13 13:47:14 följande:
      Tänkte göra hjärtan med en pärla på o ha lite som bordsdekortioner, men fick lite beslutsångest om man istället skulle göra dem som placeringskortshållare. Tror jag tycker dom var bäst bara som hjärta....eller?


      Va duktig du är!! Jag tycker att placeringskorthållarna var jättefina... så min röst läggs på att göra sånna istället :)
    6. Liten provask, fick ide från någon här på BT, den här har jag prövat o gjort med vanligt presentpapper så att det inte blir så fasligt dyrt....tycker att den ändå blev ok. Tänkte köpa chokladtryffel från mälarchoklateriet o lägga i med lite silkespapper. Ska försöka räkna ut hur jag får lite högre kant på den undre asken så att den ser ut som på bilden, nu går den att trycka ner ända ner.
    7. Och tack! Blev oxå mest nöjd med hjärtana som placeringshållare. Dock var de första 10 st roligast, resten var en aning mindre kul. Tur man har en klippa till blivande som inte bara peppar utan även hjälper till. Stor puss till han!

       


    8. Nu ska vi oxå börja göra egna etiketter till gamla vin flaskor att ställa på bordet med vatten, tror att det kan bli riktigt bra!
    9. PeteroCarolin skrev 2012-06-07 11:30:11 följande:


      Nu ska vi oxå börja göra egna etiketter till gamla vin flaskor att ställa på bordet med vatten, tror att det kan bli riktigt bra!

      bra ide! Nu har jag skippat iden att göra save the dates korten själva utan det blir ett vanligt fotografi..
      Så då kan jag pyssla med lite vatten etiketter istället! Roligt! 

    10. Inte så lätt att fota en rund flaska... ABSOLUT H2o står det i alla fall. Vatten flaskorna ska vi ha stå på borden, för förhoppningsvis kommer solen skina den 4 augusti o då måste man dricka mycket vatten Hade jag gjort dom nu hade jag skrivit h2o under absolut...så att det syns mer från samma håll. Tiden räcker bara inte till att göra om dom.

    11. placeringskorten blir såhär, kommer sitta i hjärthållarna. Väldigt nöjd med dom
    12. Jättefina placeringskort!!! Vattenflaskorna med etiketterna var också jättefina!!
      Det är nära nu :)
    13. Vilka fina grejer du pysslat ihop!
    « 1                         »
Inte medlem? Logga in för att starta trådar eller skriva inlägg i forumet.
eller
E-post:
Lösenord:
Logga in automatiskt på denna dator